Znak Politechniki Warszawskiej

Piknik Edukacyjny "Od Mikro do Makro"

Piknik Edukacyjny "Od Mikro do Makro" - pokazy chemiczne Flogistonu

Piknik Edukacyjny "Od Mikro do Makro" 2015, fot. Darek Kawka

Nauka na najwyższym poziomie zaprezentowana w przyjazny dla najmłodszych sposób – to kwintesencja Pikniku Edukacyjnego Politechniki Warszawskiej. W dniach 13-14 maja 2016 na terenie Kampusu Centralnego PW na wszystkich głodnych wiedzy czeka moc atrakcji.

Podczas ich pokazów uczestnicy będą mogli przeżyć prawdziwą naukową przygodę, odkryć tajemnicze zjawiska, także poprzez praktyczne ćwiczenia. Wszystkie atrakcje kierujemy głównie do dzieci, młodzieży ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, ich rodziców, studentów oraz osób starszych.

Dla każdej grupy wiekowej w programie przewidziane są ciekawe atrakcje: dla najmłodszych zabawy w ramach „naukowego placu zabaw”, dla starszych szereg interesujących wykładów oraz interaktywnych pokazów organizowanych przez koła naukowe.

 

Plan Pikniku Edukacyjnego "Od Mikro do Makro"

 

PIĄTEK, 13 maja 2016

Wykłady w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej – w 4 blokach tematycznych: matematyka, fizyka, chemia, informatyka. 

Godzina Szkoły gimnazjalne Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne
10.00-10.45

Zadziwiająca matematyka – mgr Michał Zwierzyński (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych)

Celem wykładu jest zaskoczenie biorących w nim udział uczniów. Przedstawimy wiele problemów z otaczającego nas świata oraz z pogranicza matematyki, których rozwiązania mogą niejedną osobę zadziwić.

Nowa teleinformatyka – prof. Krzysztof Perlicki (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych)

Podczas wykładu zostaną przedstawione nowe trendy pojawiające się w szeroko pojętej teleinformatyce czyli dziedzinie łączącej telekomunikację oraz informatykę. Przedstawione zostaną możliwości i ograniczenia współczesnych rozwiązań stosowanych do zapewnienia realizacji multimedialnych usług teleinformatycznych. Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się telekomunikacja światłowodowa, Internet szerokopasmowy, chmury obliczeniowe oraz Internet rzeczy.

11.00-11.45

Nanotechnologia i kosmetyki – dr Tomasz Kobiela (Wydział Chemiczny)

Opracowywanie nowoczesnych kosmetyków wymusza badania zmian strukturalnych zachodzących w skali nanometrycznej. W ostatnich latach został skonstruowany cały szereg nowych urządzeń opartych na skaningowych czujnikach powierzchniowych (ang. Scanning Probe Methods, SPM) i znalazł szerokie zastosowanie w badaniach na poziomie molekularnym stanu powierzchni. Oczywiście te nowe metody badawcze zostały również zastosowane w badaniach wyrobów kosmetycznych. Istotna zaleta technik opartych na SPM polega na tym, że badana powierzchnia może być charakteryzowana bezpośrednio przed oraz po zastosowaniu preparatów kosmetycznych. Możliwe jest obrazowanie zarówno całych komórek, błon komórkowych oraz pojedynczych biomolekuł w czasie rzeczywistym, w warunkach fizjologicznych, z rozdzielczością atomową. Poza obrazem topograficznym badania mogą dostarczyć informacji na temat wpływu składników kosmetycznych na sztywność komórek skóry.

Wojna stałych – dr Krzysztof Bryś, dr Tomasz Brengos, dr Paweł Naroski (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych)

Trzy najsłynniejsze stałe w matematyce - liczba pi, liczba Eulera e oraz złota proporcja fi - osobiście będą spierać się, która z nich jest ważniejsza, ujawniając przy okazji swoje matematyczne własności, historyczne ciekawostki oraz mniej lub bardziej niespodziewane odniesienia kulturowe. Wykład w formie inscenizacji. 

12.00-12.45

Dynamika tłumu, czyli opowieść o nieoczekiwanych zastosowaniach fizyki – dr Piotr Fronczak (Wydział Fizyki)

Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób powstają niesamowite spektakle malowane przez stada ptaków i w jaki sposób ławice, głupich, skąd inąd, ryb koordynują swój ruch z taką gracją. Wyjaśnimy też, skąd się biorą korki uliczne, jak zapobiec panice w tłumie, a także, dlaczego w demokracji nie zawsze wygrywa liczniejszy. Pokażemy, że wszystkie te zjawiska można opisać jako system wielu oddziałujących ze sobą elementów, nieco bardziej tylko zaawansowanych niż zbiór oddziałujących cząstek elementarnych, które bada klasyczna fizyka.

Dlaczego warto studiować chemię – dr Aldona Zalewska (Wydział Chemiczny)

Wszystko co nas otacza jest powiązane z chemią a nie chemicy nie zawsze są tego świadomi. Przyglądając się podstawowym dziedzinom życia i nauki, takim jak przemysł spożywczy, kosmetyczny, medycyna, rolnictwo czy motoryzacja pokażę wpływ chemii na ich rozwój.
Konsekwencją możliwości chemii jest proces kształcenia na studiach chemicznych.

13.00-13.45

Laser – światło o niezwykłych właściwościach – prof. Ryszard Piramidowicz (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych)

Współczesna cywilizacja to świat zaawansowanych technologii. Żyjemy w ich otoczeniu nie zdając sobie nawet z tego sprawy – pełnymi garściami czerpiemy z zasobów technologii informacyjnych, elektronicznych, chemicznych, medycznych itp. Jednym z urządzeń, które w istotny (choć dla wielu niedostrzegalny) sposób wpłynęło na kształt współczesnego świata technicznego jest laser – generator światła różnego od wszystkich rodzajów występujących w naturze.    
Głównym celem tego wykładu jest przybliżenie i wyjaśnienie specyficznych właściwości światła laserowego. Zakres wykładu obejmuje w szczególności omówienie fizycznych podstaw działania lasera i jego budowy, przedstawione i zademonstrowane zostaną również podstawowe właściwości promieniowania laserowego – monochromatyczność, kierunkowość, koherencja czasowa i przestrzenna oraz możliwości uzyskiwania niezwykle dużych gęstości mocy optycznej. Przedstawiona zostanie krótka historia rozwoju techniki laserowej (na świecie i w Polsce), aktualny poziom jej zaawansowania oraz główne obszary zastosowania – w tym metrologiczne, technologiczne, medyczne i militarne. Wykład będzie uzupełniony demonstracją wybranych typów układów laserowych i krótkim pokazem laserowym.  

Jak wydajnie przetwarzać i magazynować energię – dr Wojciech Wróbel (Wydział Fizyki)

Na prezentacji przedstawione zostaną zarówno informacje o klasycznych metodach przetwarzania i magazynowania energii jak i wyniki badań, prowadzonych w Zakładzie Joniki Ciała Stałego Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, nad nowymi materiałami do tego typu zastosowań. Opisane zostaną badania mające na celu otrzymanie i scharakteryzowanie nowych przewodników jonowych, które znajdują zastosowanie w różnych urządzeniach elektrochemicznych, takich jak baterie, superkondensatory, ogniwa paliwowe, czujniki ciśnień parcjalnych gazów czy pompy tlenowe. W szczególności przedstawione zostaną wyniki badań przewodników jonów tlenu zawierających tlenek bizmutu, które nie tylko charakteryzują się jednymi z najwyższych wartości przewodności jonów tlenu.

14.00-14.45

Krzem - pierwiastek informacji (CEZAMAT), wykład bez zapisów, dla wszystkich

Przedstawienie krzemu - materiału dzięki któremu możemy korzystać ze współczesnej elektroniki: komputerów, smartfonów, tabletów, telewizorów. W trakcie wykładu zaprezentowany zostaje krzem, sposób w jaki sprowadza się go do formy, która jest użyteczna z punktu widzenia wytwarzania układów scalonych. Po wstępie związanym z samym pierwiastkiem przedstawione zostanie wnętrze układu scalonego, jego budowa, spojrzenie na otoczenie innych materiałów z jakich jest zbudowany. Można też będzie dowiedzieć się jak krzemowy chip jest umieszczany w obudowie i z nią łączony.

14.00-15.00 Odkryj tajemnice PW – wycieczki z przewodnikiem 
14.15-15.30

Siła wielkich liczb - dr Barbara Roszkowska-Lech (Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych), wykład w ramach MINI Akademii Matematyki (bez zapisów)

Jaka jest największa liczba na świecie? Oczywiście wszyscy wiedzą, że jest nieskończenie wiele liczb naturalnych, a więc  taka największa liczba nie istnieje. Ale jaka jest największa liczba, która występuje w realnym... matematycznym  świecie? Na wykładzie poznacie naprawdę wielkie liczby-rekordzistki w nieskończonym świecie liczb naturalnych.

Po wykładzie uroczyste zakończenie roku szkolnego "MiNi Akademii Matematyki", rozdanie dyplomów i nagród.

 
 

 

SOBOTA, 14 maja 2016

10.00 - 15.00

Studenci skupieni w Kołach Naukowych Politechniki Warszawskiej pokażą swoje najlepsze projekty i wynalazki. Stoiska kół naukowych będą rozstawione w okolicy Gmachu Wydziału Fizyki. Pokazy przygotowane przy udziale Rady Kół Naukowych.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy liczne atrakcje: "naukowy plac zabaw", "dmuchańce", zjeżdżalnie, warsztaty Lego. Podczas pokazów dzieci m.in. odkryją prawa rządzące światem, dowiedzą się czym jest elektryczność, jak powstał kosmos i w jaki sposób można do niego dotrzeć oraz jak należy szanować środowisko.

Wśród atrakcji dla najmłodszych znajdzie się także stanowisko Małego Inżyniera, na którym zobaczymy pokazy robotów humanoidalnych, roboowadów i najmroźniejszych eksperymentów z krainy lodu. W namiocie znaleźć będzie można również elektrycznego fryzjera, czyli generator van de Graaffa, dzięki któremu włosy staną dęba! Mały Inżynier przygotował również konkurs z nagrodami. Wystarczy przebrać się za Szalonego Naukowca i przyjść na Piknik Edukacyjny w sobotę, 14 maja. Więcej informacji o konkursie na stronie wydarzenia na Facebooku>>>

Na pikniku pojawi się stoisko "Szkiełko i oko" programu ADAMED SmartUP, który ma na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Na odwiedzających piknik czekają interaktywne eksperymenty, które zabiorą uczestników w naukową podróż w odkrywaniu zjawisk naszego świata. Na stoiskach będzie można m.in. obejrzeć pod lupą zabezpieczenia banknotów czy strukturę ludzkiej skóry.

CHRIS przygotował dla uczestników wydarzenia grę terenową - Młody poliTechnik. Celem gry jest wykonanie czterech spośród pięciu zadań i zdobycie czterech stempli na KARCIE DO GRY potwierdzających prawidłowe wykonanie zadań. Ponadto podczas gry należy znaleźć jak największą liczbę papierowych, różnokolorowych liter i ułożyć z nich jak najdłuższy wyraz na mecie gry. Na uczestników gry czekają cenne nagrody. Dla 1 osoby wylosowanej spośród wszystkich uczestników, którzy ukończyli grę oraz dla 1 osoby, która ułoży najdłuższy wyraz w zadaniu pt. LITERY czekają: pobyt na jednym z campów firmy CHRIS w dniach od 21 do 30 sierpnia 2016 r. o wartości 1500 zł. Przewidziano także 3 zestawy nagród pocieszenia z gadżetami firmy CHRIS. Szczegółowe zasady gry terenowej i jej regulamin można znaleźć w załączniku:

Organizatorem Pikniku Edukacyjnego "Od Mikro do Makro" jest Biuro ds. Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej.

 

Patronaty

Partnerzy