PW podpisała umowę w ramach realizacji założeń projektu poligonu doświadczalno-wdrożeniowego

Na zakupionych terenach władze uczelni będą realizować projekt doświadczalno-wdrożeniowy z zakresu lotnictwa, fot. MEiL PW

Rektor PW prof. Jan Szmidt, Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz Wicestarosta Waldemar Trochiumiuk 31 stycznia 2019 r. podpisali w Przasnyszu akty notarialne sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek położonych na terenie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie k. Przasnysza na rzecz Uczelni.

Objęte umową działki, wśród których znajduje się m.in. m.in. lądowisko, umożliwią Politechnice Warszawskiej zrealizowanie projektu poligonu doświadczalno-wdrożeniowego. Na zakupionych terenach planowane jest wybudowanie profesjonalnego zaplecza laboratoryjno-warsztatowego, które otworzy perspektywy dla prowadzenia badań m.in. z dziedziny lekkiego lotnictwa oraz Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP).

W ramach projektu mają powstać m.in: laboratoria komputerowo-obliczeniowe, pomiarowe, BSP dla rolnictwa, BSP dla współdziałania obiektów, monitorowania obszaru oraz samolotów i napędów jak również warsztaty druku 3D i CNC oraz klejenia kompozytowego dla lotnictwa. Nowo powstała infrastruktura, jak również zaplecze techniczne umożliwią w przyszłości zacieśnienie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Jednym z kluczowych celów projektu jest wsparcie m.in. lokalnego rolnictwa oraz leśnictwa poprzez wdrażanie nowych technologii z zakresu BSP oraz monitorowania obszarów. W przyszłości planowane jest zwiększenie aktywności lotniczej na terenie lądowiska poprzez prowadzenie kursów na pilotów oraz mechaników lotniczych.

źródło: Wydział MEiL PW