Nowe zajęcia MiNI Akademii Matematyki

MiNI Akademia Matematyki to cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych.

Każde zajęcia składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, na których uczniowie mają możność zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy a zajęcia przygotowywać i prowadzić będą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Zajęcia MiNI Akademii Matematyki odbywają się w soboty w godzinach popołudniowych. W pierwszym półroczu 2012 roku zaplanowano pięć następujących spotkań:

11.02.2012 - Prof. Krzysztof Chełmiński, O Najmocniejszym Twierdzeniu Geometrii
Fakt, iż odcinki styczne poprowadzone do okręgu z danego punktu są sobie równe, nosi nazwę Najmocniejszego Twierdzenia Geometrii. Na wykładzie zaprezentowane zostanie zastosowanie tego faktu w dowodach kilku ważnych twierdzeń geometrycznych. Z kolei na warsztatach samodzielnie zastosujecie to Twierdzenie, rozwiązując wiele ciekawych zadaniach geometrycznych.

03.03.2012 - Dr Mariusz Zając, Co jest blisko, a co daleko?
O różnych sposobach mierzenia odległości, czyli o różnych metrykach, ich własnościach i zastosowaniach (geometrycznie, czyli np. na płaszczyźnie, ale być może nie tylko).

24.03.2012 - Dr Grzegorz Sójka, Prawda czy fałsz? W poszukiwaniu paradoksów w matematyce
Wykład poświęcony będzie z jednej strony przykładom twierdzeń matematycznych zaprzeczających naszej intuicji, a z drugiej absurdalnym konsekwencjom niewłaściwego użycia narzędzi matematycznych takich jak dowody indukcyjne. Na warsztatach spróbujemy zmierzyć się z różnymi paradoksami.

14.04.2012 - Mgr Paweł Rzążewski, Nowe życie starych automatów
Wykład poświęcony będzie matematycznym początkom informatyki, czyli dziedzinie zwanej teorią automatów. Automaty to abstrakcyjne maszyny, pozwalające nam w intuicyjny sposób opisywać i analizować zachowanie układów zmieniających się w czasie. Pomimo prostoty, automaty znajdują szerokie zastosowanie w informatyce, sztucznej inteligencji i innych dziedzinach. Poznacie podstawowe typy automatów i zobaczycie, do czego można je stosować (co nieraz okaże się zaskakujące!). Na warsztatach będziecie mieli okazję samodzielnie zaprojektować i zbadać automaty podobne do omówionych w trakcie wykładu.

12.05.2012 - Dr Agnieszka Badeńska, Między wymiarami czyli rzecz o fraktalach
Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: jak odróżnić fraktal od nie-fraktala. Dowiemy się także, co wspólnego z fraktalami mają kalafior, wycinanka Łowicka i linia brzegowa Anglii, a także jak skonstruować prosty fraktal i wyznaczyć jego wymiar. Na warsztatach wykorzystamy zdobytą wiedzę do konstruowania fraktali i poszukiwania ich wymiarów jedynie przy użyciu prostego kalkulatora.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki: www.akademia.mini.pw.edu.pl