Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej

Grafika Noc Muzeów

PW po raz drugi bierze udział w Nocy Muzeów

Po zeszłorocznym, udanym debiucie podczas Nocy Muzeów, po raz kolejny zapraszamy do odwiedzenia Politechniki Warszawskiej wieczorową porą. 19 maja 2018 roku będziecie mogli zwiedzić PW z przewodnikiem, obejrzeć specjalne wystawy czy wziąć udział w wyjątkowych wykładach. Tegoroczna Noc Muzeów na PW została włączona do obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Przed nami 15. edycja Nocy Muzeów w Warszawie. Politechnika Warszawska kryje wiele tajemnic, część z nich zdradzimy Wam podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Udział we wszystkich atrakcjach jest oczywiście darmowy.

Co czeka na Was tego dnia na Politechnice Warszawskiej?

WYDARZENIA CENTRALNE

1. Zwiedzanie Politechniki Warszawskiej z przewodnikiem
godzina: 18.00 oraz 20.00
miejsce: zbiórka przed Gmachem Głównym PW, Plac Politechniki 1
Zapisy>>>

2. Duży pokaz chemiczny trwający 45 min. z efektami świetlnymi na zewnątrz organizowany we współpracy z Wydziałem Chemicznym
godzina: ok. 22.00
miejsce: dziedziniec Gmachu Technologii Chemicznej

3. Wystawa zdjęć: "Niezwykłe oblicze Politechniki Warszawskiej"

WYDARZENIA WYDZIAŁOWE

1. Wydział Inżynierii Materiałowej
godzina: 17.00 – 19.00
miejsce: budynek Wydziału Inżynierii Materiałowej, ul. Wołoska 141

Wydarzenia
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z metodami pozwalającymi na poznanie budowy materiałów na różnych poziomach wielkości:

• mikroskopia świetlna, pozwalająca na obserwację powierzchni materiału przy wykorzystaniu światła widzialnego;
  • skaningowa mikroskopia elektronowa, umożliwiającą obserwację powierzchni przy wykorzystaniu wiązki elektronów;
  • tomografia rentgenowska, pozwalająca na obrazowanie przestrzennej budowy materiałów.

2. Wydział Transportu
godzina: 17.00 – 22.00
miejsce: Gmach Nowej Kreślarni, ul. Koszykowa 75
Strona wydarzenia>>>

Wydarzenia:

• 17.00 – 19.00 – wystawa pocztówek „Historia PW na pocztówce”, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem – dr inż. Sylwester Gładyś –  Nowe Skrzydło, hol przed aulą 0.55
  • 17.30 -18.00 – wykład „Historia szkolnictwa” – prof. dr hab. inż. Mirosław Nader - Nowe Skrzydło, aula, sala 0.55
  • 18.00 -18.30 – wykład „Pojazdy szynowe XXI w.” – prof. dr hab. inż. Andrzej Chudzikiewicz - Nowe Skrzydło, aula, sala 0.55
  • 18.30-19.00 – wykład „Skrzydła czasu” – dr inż. Michał Kozłowski - Nowe Skrzydło, aula, sala 0.55
  • 18.00-22.00 – warsztaty prowadzenia ruchu kolejowego w laboratorium z najnowocześniejszą makietą kolejową (wejście za okazaniem ważnego biletu) – dr inż. Jarosław Poznański, mgr inż. Piotr Gołębiowski (warsztaty przewidziano dla grup 15-sto osobowych, o każdej pełnej godzinie, czas trwania warsztatów: 60 min, uczestniczy oczekują przed wejściem głównym do Gmachu Nowej Kreślarni, od ul. Koszykowej, bilety będą do odebrania w recepcji Nocy Muzeum w Gmachu Głównym).

3. Wydział Geodezji i Kartografii
godzina: 19.00 – 24.00
miejsce: Gmach Główny PW, Plac Politechniki 1
Wydarzenia:

• 20.00-21.30 - "Zapory wodne - katastrofy, które wstrząsają światem" - wykład popularnonaukowy, dr inż. Janina Zaczek-Peplinska, sala 41
  • 22.00-23.30 - "Nowe życie archiwalnych zdjęć grodu w Biskupinie" - wykład popularnonaukowy, mgr inż. Jakub Markiewicz, sala 41
  • 19.00-24.00 - wystawa "Od pomiaru do mapy", przed Małą Aulą oraz na krużgankach II piętra:

I - "Nowoczesne instrumenty geodezyjne - spróbuj sam, wykonaj pomiar!"
          II - "Zobrazowania powierzchni terenu - mapy, zdjęcia, plany..."
          III - "Od łokcia do metra czyli jak zmieniały się jednostki miar w Polsce"

4. Wydział Chemiczny
godzina: 17.00 – 23.00
miejsce: Budynek Wydziału Chemicznego, ul. Noakowskiego 3
Wydarzenia:

• Koło Naukowe Biotechnologów "Herbion" prezentować będzie pokazy: m.in. kuchnia molekularna.
  • Chemiczne Koło Naukowe Flogiston przygotuje program z różnymi doświadczeniami, dodatkowo o pełnej godzinie mini pokaz trwający 15 min.
  • Wystawa minerałów oraz pamiątek związanych z prof. Janem Czochralskim

5. Wydział Architektury
godzina: 19.00 – 02.00
miejsce: Budynek Wydziału Architektury, ul. Koszykowa 55
Strona wydarzenie>>>

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Wydział Architektury zamieni się w prawdziwy poligon doświadczalny. Od wznoszenia trójwymiarowych form z płaskich rysunków, przez ujarzmianie przestrzeni zamykając ją w kartce papieru, aż po współczesne wizje zamieszkiwania kosmosu.

Odwiedzający będą mieli szansę wejść w rolę odkrywców i zmierzyć się z prawdziwą materią. Warsztat pozwoli nie tylko zbadać fizyczne uwarunkowania tworzenia w betonie, lecz także porównać jego zalety z wirtualnym środowiskiem projektowania wspomaganego komputerowo. Nic nie stanie na przeszkodzie, by samemu stanąć w centrum eksperymentu i zbadać relacje pomiędzy naszym mózgiem a otaczającym miastem czy poznać tajniki sterowania strumieniem światła.

Dla młodszych adeptów nauki oraz dla tych, którzy nie są nocnymi markami, polecamy Piknik Edukacyjny „Od mikro do makro”.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości