Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej

Gmach Główny PW nocą

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej nocą prezentuje się wyjątkowo tajemniczo, fot. BPI

Politechnika Warszawska dołącza do programu Nocy Muzeów w Warszawie. 20 maja 2017 roku będziecie mogli zwiedzić PW z przewodnikiem, obejrzeć specjalne wystawy czy wziąć udział w wyjątkowych wykładach.

To już 14. Noc Muzeów w Warszawie. Politechnika Warszawska kryje wiele tajemnic, część z nich zdradzimy Wam podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Udział we wszystkich atrakcjach jest oczywiście darmowy.

Co czeka na Was tego dnia na Politechnice Warszawskiej?

WYDARZENIA CENTRALNE

1. Zwiedzanie Politechniki Warszawskiej z przewodnikiem
Godzina: 17.30 oraz 20.00
Miejsce: zbiórka przed Gmachem Głównym PW, Plac Politechniki 1

2. Zwiedzanie Muzeum Politechniki Warszawskiej
Godzina: wolny dostęp od godz. 17.00
Miejsce: ul. Nowowiejska 24 (Gmach Aerodynamiki) oraz Gmach Główny, Plac Politechniki 1

Wystawy:
a) "Dzieje Politechniki Warszawskiej"
b) "Jan Czochralski - działalność na niwie nauki"
c) "Kolekcja suwaków logarytmicznych"
d) "Historia Fizyki na Politechnice Warszawskiej"
dodatkowo możliwość zapoznania z historią Politechniki Warszawskiej

WYDARZENIA WYDZIAŁOWE

1. Wydział Architektury
Godzina: 17.00
Miejsce: budynek Wydziału Architektury, ul. Koszykowa 55

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tym, co już od początku studiów stanowi sedno pracy architekta - z jego warsztatem. Warsztatem, czyli miejscem, w którym rodzą się pierwsze idee i szkice projektów, gdzie z inżynierską precyzją sklejane są niezliczone makiety i mozolnie wymiarowane są kolejne rysunki techniczne. Pracownią, w której toczone są burzliwe dyskusje i – w nielicznych i wspominanych z rozrzewnieniem chwilach – dobijane targi z inwestorem. Ale także z warsztatem, zbiorem umiejętności i doświadczeń, które adepci architektury prędzej czy później muszą posiąść, jeśli nie za murami uczelni, to w biurach projektowych i na placach budowy.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli obrać jedną z kilku ścieżek zwiedzania ekspozycji: podążającą za postępami studentów - od pierwszych prac rysunkowych opatrzonych legendarnym monogramem NZ - niezaliczone - po najwspanialsze i najbardziej skomplikowane projekty; czy ukazującą kolejne etapy rozwoju metod i narzędzi projektowych – począwszy od prehistorycznego kreślenia patykiem w piasku, a skończywszy na wirtualnych modelach i definiowaniu budynków setkami linijek kodu komputerowego.

Wydarzenie składać się będzie z kilkunastu części – przyjmujących formę interaktywnych instalacji i przestrzennych warsztatów. Tak jak w poprzednich latach, każdy element wystawy zaprojektowany zostanie tak, by stanowić atrakcję dla wszystkich odbiorców, niezależnie od ich wieku i znajomości tematu. Noc Muzeów będzie doskonałą okazją nie tylko do poznania zawodu architekta i przygotowujących do niego studiów od kuchni, ale także do zwiedzenia tajemniczych zakamarków pamiętającego jeszcze czasy carskie gmachu przy ul. Koszykowej 55.

2. Wydział Chemiczny
Godzina: 17.00-23.00
Miejsce: budynek Wydziału Chemicznego, ul. Noakowskiego 3

Od godz. 17.00:
a) Koło Naukowe Biotechnologów "Herbion" prezentować będzie pokazy: kuchnia molekularna („kawior”, makaron, lody z ciekłego azotu, napoje gazowane z suchym lodem).
b) Chemiczne Koło Naukowe Flogiston przygotuje program z różnymi doświadczeniami: proste reakcje redoks, kompleksowanie, chromatografia bibułowa, dla najmłodszych stanowisko z prostymi rysunkami do kolorowania, dodatkowo o pełnej godzinie mini pokaz trwający 15 min.

Około godz. 22.00: duży pokaż chemiczny trwający 45 min. z efektami świetlnymi na zewnątrz, Miejsce: dziedziniec Gmachu Chemii.

3. Wydział Geodezji i Kartografii
Godzina: 17.00-23.00
Miejsce: Gmach Główny PW, pl. Politechniki 1

Program:
1. godz. 18-19.30, sala 41, wykład popularnonaukowy, dr hab. inż. Ryszard Szpunar "Współczesne techniki pomiarowe w geodezji"
2. godz. 20-21.30, sala 41, wykład popularnonaukowy, dr hab. inż. Michał Kruczyk "Jak człowiek przez wieki postrzegał miejsce Ziemi we Wszechświecie"
3. godz. 22-23.30, sala 41, wykład popularnonaukowy, dr inż. Janina Zaczek-Peplinska "Zapory wodne - katastrofy, które wstrząsają światem"
4. godz. 17-24 przed Małą Aulą oraz na krużgankach II piętra, wystawa "Od pomiaru do mapy":

• Historyczne i nowoczesne instrumenty geodezyjne - spróbuj sam, wykonaj pomiar!, dr inż. Tomasz Olszak, mgr inż. Miłosz Gnat, mgr inż. Mariusz Pasik
  •  Zobrazowania powierzchni terenu - mapy, zdjęcia, plany ..., dr inż. Magdalena Karabin-Zych, dr inż. Michał Kowalczyk, mgr inż. Jakub Markiewicz

4. Wydział Transportu
Godziny: 17.00-19.00