Nauka to wolność

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku realizuje działania promocyjne pod wspólnym hasłem "Nauka to wolność", nawiązującym również do tradycji wolności badań naukowych i nauczania oraz autonomii uczelni.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego w związku z obchodami wystosowała list do rektorów polskich szkół wyższych. - Rok 2014 jest (…) okazją do szczególnego uczczenia pamiętnych wyborów, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. 4 czerwca 1989 r. Polacy w sposób demokratyczny obalili komunizm, co zapoczątkowało transformację systemową i głębokie przemiany społeczne – czytamy w liście.

- Zachęcam, by tegoroczne, organizowane w Państwa szkołach debaty, spotkania czy też inne działania nawiązywały do zaproponowanego przez nas hasła – napisała prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Ponadto proponuję, aby studenci uczcili 4 czerwca poprzez wygaszenie w akademikach świateł w kształt litery "V" (Victory) – dodała.