Najlepsze wynalazki 7. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

fot. akademiawynalazcow.edu.pl

„Amortyzator Magnetyczny”, „Lighthands” i „Emergency helmet” to nazwy trzech wynalazków, które zwyciężyły w konkursie Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Politechnika Warszawska.

O tytuł najlepszego wynalazku rywalizowało blisko 80 projektów. Do ścisłego finału przeszły 22 projekty, po 11 ze stołecznych i wrocławskich szkół. Zadaniem nominowanych zespołów było opracowanie prototypu wynalazku i zaprezentowanie go w formie krótkiego filmu. O wyborze najciekawszych pomysłów decydowali partnerzy merytoryczni programu. Projekty oceniano na podstawie takich kryteriów jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne. Jury nagrodziło 3 najlepsze projekty w Warszawie, które dodatkowo otrzymały nagrody specjalne od Prezydenta m.st. Warszawy oraz firmy Bosch.

Projekty nagrodzone w Warszawie:

• I miejsce - Amortyzator Magnetyczny - pomysł zespołu Maczkowcy z Gimnazjum nr 76 w Warszawie. To urządzenie służące do niwelowania drgań powstających podczas jazdy rowerem dzięki zastosowaniu w nim silnych magnesów zwróconych do siebie tymi samymi biegunami. Jury doceniło wynalazek za oryginalność, potencjał rozwojowy oraz możliwość wdrażania projektu w życie.
  • II miejsce - Lighthands - projekt zgłoszony przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Józefowie, to prosty i praktyczny kierunkowskaz zamontowany na rękawiczkach rowerowych. Włącza się poprzez zbliżenie kciuka do palca wskazującego.
  • III miejsce - Emergency helmet - pomysł uczniów Gimnazjum Dwujęzycznego im. Bohaterek Powstania Warszawskiego. Zespół Konstruktorzy zauważył, że rowerzyści przemieszczający się po mniej uczęszczanych trasach mają w momencie wypadku mniejsze szanse na wezwanie pomocy. Stąd pojawił się pomysł na kask z funkcją automatycznego powiadamiana o wypadku poprzez sygnały dźwiękowe i świetlne oraz system do wysyłania sms na wskazany wcześniej numer.

Więcej informacji na temat Akademii Wynalazców można znaleźć na stronie akademiawynalazcow.edu.pl

Źródło: akademiawynalazcow.edu.pl