Na Kampusie PW stanął pomnik prof. Mieczysława Pożaryskiego

Od lewej stoją: prof. Stanisław Bolkowski, prof. Lech Grzesiak, prof. Jan Szmidt, minister Krzysztof Tchórzewski, dr Piotr Szymczak i prof. Jerzy Barglik, którzy odsłonili pomnik, fot. BPI

W ten sposób uhonorowano pierwszego Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich i pierwszego Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Pomnik odsłonili Rektor PW prof. Jan Szmidt, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Prezes SEP dr inż. Piotr Szymczak, jego poprzednicy: prof. Stanisław Bolkowski i prof. Jerzy Barglik oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego PW prof. Lech Grzesiak. Uroczystość, w której licznie uczestniczyli członkowie SEP i przedstawiciele naszej Uczelni, odbyła się 7 czerwca 2019 roku.

Zobacz zdjęcia

Odsłonięcie pomnika rozpoczęło XXXIX Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich z okazji Jubileuszu 100-lecia istnienia SEP.

Ławeczka prof. Pożaryskiego stanęła pomiędzy Gmachem Elektrycznym - główną siedzibą Wydziału Elektrycznego oraz Gmachem Fizyki - pierwszą siedzibą Wydziału.

Autorem pomnika jest prof. Marian Molenda, artysta-rzeźbiarz, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.

Pomnik przedstawia zadumaną postać prof. Pożaryskiego siedzącego na ławeczce w stylu wiedeńskim. Na kolanach profesora leży podręcznik elektrotechniki i egzemplarz "Przeglądu Elektrotechnicznego".

Więcej informacji o pomniku-ławeczce na stronie SEP