„Dzień i Noc PW” za nami

Dzieci świetnie bawiły się podczas pokazu ogromnych baniek mydlanych, fot. BPI

Pasjonujące wykłady, interesujące warsztaty, piękna architektura i wiele innych atrakcji czekało na Politechnice na dużych i małych podczas Dnia i Nocy PW.

W tym roku postanowiliśmy połączyć dwa świetne wydarzenia: Piknik Edukacyjny „Od mikro do makro” i Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej. W ten sposób zarówno mali odkrywcy, jak i ci więksi spędzili ciekawie czas na warszawskiej politechnice.

Piknik Edukacyjny

Od sobotniego poranka, 19 maja 2018 r., na najmłodszych pasjonatów nauki czekało wiele atrakcji, m.in. kreatywne warsztaty z tworzenia eko-robotów i eko-skarbonek, podczas których dzieci uczyły się jak wykorzystać surowce wtórne w codziennym życiu. Tego dnia odbył się również pokaz ogromnych baniek mydlanych, a w strefie dla najmłodszych, dzieci świetnie bawiły się na „dmuchańcach” oraz w basenie z piłeczkami.

Zobacz galerię z wydarzenia>>>

Starszych uczestników Pikniku Edukacyjnego zaprosiliśmy na interesujące wykłady, które poprowadzili wykładowcy Politechniki Warszawskiej oraz studenci PW z Koła Naukowego WUThrust. Młodzież m.in. poznała właściwości laserów oraz dowiedziała się m.in. w jaki sposób problemy ze świata matematyki mogą zostać wykorzystane do rozwiązywania problemów ze świata rzeczywistego.

Wykład prowadzony przez studentów PW z KN WUThrust

Wykład prowadzony przez studentów PW z KN WUThrust, fot. BPI

Dodatkowo uczestnicy Pikniku mogli wziąć udział w grze terenowej, którą zorganizowała firma Chris.

Partnerem wydarzenia była firma APS Energia.

Noc Muzeów PW

Po zakończeniu zabawy na Pikniku, starsze dzieci i dorośli uczestniczyli w Nocy Muzeów na Politechnice Warszawskiej. Wieczorem czekało na nich wiele atrakcji, w tym spacer po Kampusie Centralnym PW z przewodnikiem Piotrem Wierzbickim, który przybliżał ciekawostki historyczne i architektoniczne. Przewodnik oprowadził uczestników spacerów m.in. po zakamarkach Gmachu Głównego i kampusu.

Zobacz galerię z wydarzenia>>>

Specjalne wydarzenia przygotowały też Wydziały.

Wydział Chemiczny zachęcał zwiedzających m.in. prezentacjami Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion” i Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston”.

Ci, którzy odwiedzili Wydział Inżynierii Materiałowej mogli zapoznać się z metodami pozwalającymi na poznanie budowy materiałów na różnych poziomach wielkości, m.in. poprzez mikroskopię świetlną lub tomografię rentgenowską.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Wydział Architektury zamienił się w prawdziwy poligon doświadczalny. Odwiedzający mieli szansę wejść w rolę odkrywców i zmierzyć się z prawdziwą materią.

Wydział Geodezji i Kartografii przygotował na Noc Muzeów m.in. wykłady popularnonaukowe oraz wystawę dawnych i współczesnych instrumentów geodezyjnych. Chętni mogli też poczuć się jak prawdziwi geodeci i pod czujnym okiem specjalistów wykonać profesjonalny pomiar.

Na Wydziale Transportu można było wysłuchać ciekawych wykładów, obejrzeć wystawę „Pocztówki i zdjęcia Politechniki Warszawskiej”, a także wcielić się w rolę maszynisty podczas warsztatów prowadzenia ruchu kolejowego w laboratorium z najnowocześniejszą makietą kolejową!

Zwieńczeniem Nocy Muzeów PW był niezwykły pokaz chemicznym z efektami świetlnymi, który na dziedzińcu Gmachu Technologii Chemicznej przygotowali i przeprowadzili studenci z Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston”.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości