Znak Politechniki Warszawskiej

B-Droid z PW już lata

Latający B-Droid z PW

Latający B-Droid z PW, fot. MEiL PW

Zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pracujący pod kierunkiem dr. inż. Rafała Dalewskiego skonstruował prototyp pierwszego na świecie autonomicznego układa latającego, który może zapylać rośliny. Tzw. sztuczna pszczoła nie wygląda jednak jak prawdziwy owad – to przerobiony nieduży komercyjny dron.

Urządzenie nie pełni też wszystkich ról pszczół. Nie zbiera nektaru ani nie robi miodu. Zajmuje się zapylaniem. B-Droid jest sterowany automatycznie przez komputer. Po znalezieniu kwiatu zbiera z niego pyłek i przenosi na inne rośliny.

Na razie urządzenie zostało przetestowane w warunkach laboratoryjnych na sztucznych kwiatach. Na lato 2017 roku planowane są testy w warunkach naturalnych. Naukowców czeka jeszcze dużo pracy, by latający B-Droid trafił na rynek.

Przypomnijmy, że wiosną i latem 2016 roku zespół dr. Dalewskiego sprawdzał działanie jeżdżącego B-Droida. Teksty polowe przeprowadzone na uprawach truskawek i czosnku wypadły pomyślnie.

Co ciekawe, by urządzenie stworzone przez naukowców z PW można było nazywać B-Droidem, potrzebna było zgoda twórców „Gwiezdnych Wojen”. Mają oni bowiem monopol na komercyjne użycie słowa "droid".

Projekt realizowany jest w ramach programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Nauka w Polsce