Awans w rankingu THE BRICS & Emerging Economies University 2017

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 109. miejscu w najnowszym zestawieniu uczelni z krajów rozwijających się. W stosunku do zeszłego roku awansowała o pięć pozycji, mimo że liczba uwzględnionych w rankingu szkól wyższych wzrosła (z 200 do 300). PW jest drugą polską uczelnią w zestawieniu.

Wyżej – na 78. miejscu – znalazł się Uniwersytet Warszawski. Za Politechniką sklasyfikowano m.in. Uniwersytet Jagielloński (112. pozycja) i Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (167. lokata). W sumie w ranking uwzględniono 9 polskich uczelni.

Podium zestawienia tworzą dwa chińskie uniwersytety: Peking University i Tsinghua University oraz rosyjski Lomonosov Moscow State University.

The Times Higher Education BRICS & Emerging Economies University Rankings 2017  jest opracowywany przez brytyjski magazyn "The Times Higher Education" poświęcony szkolnictwu wyższemu. Ranking powstaje w oparciu o 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu. Twórcy zestawienia analizują informacje ze swojej bazy danych i ankiet reputacji akademickiej.

W tym roku uwzględniono w nim uczelnie z 41 krajów.

Najmocniejszą stroną PW w BRICS & Emerging Economies University Rankings 2017  jest cytowalność. Politechnika uzyskała za ten filar 59 punktów. – To najlepszy wynik spośród polskich uczelni – mówi Radosław Kuca, zastępca kierownika Biura ds. Promocji i Informacji odpowiedzialny za Sekcję ds. Rankingów i Gromadzenia Danych. – Wyprzedziliśmy nawet Uniwersytet Warszawski, który otrzymał 45,2 punktów. Jeśli chodzi o cytowalność, Politechnika zajmuje 22. miejsce w gronie wszystkich umieszczonych w rankingu szkół wyższych.

We wrześniu informowaliśmy, że PW awansowała w innym rankingu przygotowywanym przez "The Times Higher Education" – Times Higher Education World University Rankings