Awans PW w rankingu QS EECA

Gamch Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

Politechnika Warszawska zajęła 15. miejsce w rankingu uczelni z krajów rozwijającej się Europy i centralnej Azji. W stosunku do ubiegłorocznego zestawiania awansowała o cztery pozycje.

W tym roku znacząco zwiększyła się liczba szkół wyższych sklasyfikowanych w rankingu - z 200 do 300. W tym gronie są 23 uczelnie z naszego kraju - o 4 więcej niż przed rokiem. Spośród polskich uczelni wyższe miejsce od Politechniki Warszawskiej zajęły Uniwersytet Warszawski (6. miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (7. miejsce). To oznacza, że PW jest najlepszą polską uczelnią techniczną w rankingu.

Zestawienie QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) jest opracowywane od 2014 roku. Opracowaniem rankingu zajmuje się firma Quacquarelli Symonds (QS), która specjalizuje się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych. Przygotowuje ona ogólny rankingu QS World University Rankings, a także szereg rankingów regionalnych i tematycznych.

Ranking jest tworzony w oparciu o 10 kryteriów. Są to: reputacja akademicka, prestiż wśród pracodawców, liczba studentów przypadająca na jednego wykładowcę, liczba publikacji w przeliczeniu na pracownika naukowego, otwartość na współpracę badawczą z uczelniami z innych krajów, wpływ Internetu, liczba pracowników z tytułem doktora, liczba cytowań w przeliczeniu na publikację, liczba studentów z zagranicy oraz liczba pracowników z zagranicy.

Pełny ranking dostępny na stronie Top Universities