Studenci PW wiedzą jak nie marnować żywności

Projekt Studentów PW zostanie wdrożony w jednym z warszawskich supermarketów, fot.: FB "Mind The Fridge"

Każdego roku w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności. Studenci z Politechniki Warszawskiej postanowili coś z tym zrobić. Ich pomysł na rozwiązanie problemu został doceniony i uzyskał grant Tesco Polska w ramach konkursu „Tesco Poland food waste reduction challenge”.

Projekt „Mind The Fridge” to inicjatywa czwórki studentów warszawskiej politechniki należących do studenckiej organizacji Enactus PW. Elizę, Lva (studenci na kierunku Zarządzenie i Inżynieria Produkcji), Julię (Ochrona Środowiska) i Alberta (Inżynieria Środowiska i Energetyka) połączyła wspólna misja – sprawić, aby ludzie bardziej szanowali środowisko i nie przyczyniali się do jego destrukcji.

– Zmartwił nas fakt, że pierwszą przyczyną marnowania żywności wśród Polaków jest przeoczenie terminu przydatności do spożycia – tłumaczą studenci. –  Szukaliśmy narzędzia, które sprawi, że ludziom łatwiej będzie pamiętać o datach ważności produktów, które kupili. Wtedy Lev wpadł na pomysł, aby stworzyć kalendarz „Mind The Fridge”.

Studencki projekt, poza serią materiałów edukacyjnych, proponuje stworzenie serii magnesów na lodówkę symbolizujących produkty (np. mleko, jogurty, warzywa, czy mięso), które pozwolą lepiej pilnować terminów przydatności do spożycia produktów, a tym samym ograniczać ich wyrzucanie.

Inicjatywę „Mind The Fridge” doceniło jury konkursu „Tesco Poland food waste reduction challenge”, dzięki czemu studenci na jego realizację otrzymali grant w wysokości 5 tys. złotych. Projekt został również zaakceptowany do wdrożenia w jednym z warszawskich supermarketów Tesco. W realizacji projektu zespół wspierają eksperci Tesco oraz mentorzy współpracujący z Enactus Politechnika Warszawska.

Źródło: materiały prasowe, Facebook projektu „Mind The Fridge”