Studenci PW kończą prace nad rakietą

Części do rakiet konstruowanych przez Sekcję Rakietową Studenckiego Koła Astronautycznego

Części do rakiet konstruowanych przez Sekcję Rakietową SKA, fot. Facebook / Studenckie Koło Astronautyczne

W październiku na poligonie artylerii wojskowej pod Toruniem odbędzie się pierwszy test w locie rakiety, którą stworzyli członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego. Właśnie kończy się budowa i testowanie podzespołów pierwszego egzemplarza.

Większość elementów rakiety wyprodukowano w Polsce. Studenci sekcji sami zbudowali silnik swojej konstrukcji.

Pomysł na stworzenie rakiety narodził się w 2013 r. Prace nad projektem zaczęły się półtora roku temu. Nad przedsięwzięciem czuwał opiekun merytoryczny - prof. nadzw. dr hab. inż. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Nad projektem pracuje obecnie piętnaścioro studentów.

Budowa rakiety odbywa się przy wsparciu firmy Raytheon, producenta zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, który w ubiegłym roku przeznaczył na ten cel grant w wysokości 50.000 dolarów. Firma od dawna promuje innowacyjną edukację i stara się stymulować zainteresowanie młodych ludzi dyscyplinami technicznymi oraz zdobywanie przez nich tzw. kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Dzięki rakiecie stworzonej przez SKA możliwe ma być wystrzelenie 8 amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów na wysokość kilku kilometrów.

Projekt jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych.

W przyszłym roku Sekcja Rakietowa SKA chce być organizatorem konkursu CanSat w Polsce.