Przewodnik dla pierwszorocznych studentów

Co warto wiedzieć, żeby czuć się mniej zagubionym w pierwszych tygodniach studiów? Przeczytajcie nasz przewodnik!

Co warto wiedzieć?

Październik to dla każdego nowego studenta duży stres. Nowe miejsce zamieszkania, nowe otoczenie, inne niż w szkole wymagania. Co warto wiedzieć, żeby czuć się mniej zagubionym?

Co, gdzie, kiedy?

Chcecie wiedzieć, kiedy w roku akademickim zaczyna się sesja, kiedy są dni wolne od zajęć, a kiedy inauguracja? Sprawdzicie to w harmonogramie roku akademickiego.

Pamiętajcie, że wszystkich informacji dotyczących studiów powinniście szukać na stronach wydziałowych - tam z pewnością znajdziecie informacje o dyżurach Waszych wykładowców, wszelkie formularze, ogłoszenia.

Plan zajęć i kalendarz w pdf do pobrania

Czy znacie już swój rozkład zajęć? To super! Teraz możecie ściągnąć nasz plan zajęć w wersji kolorowej z Albertem Einsteinem oraz kalendarz na cały rok akademicki 2018/2019, na którym pozaznaczaliśmy m.in. dni wolne od zajęć, czy terminy sesji egzaminacyjnych.

Ściągnij plan zajęć (PDF) >>>

Ściągnij kalendarz 2018/2019 (PDF) >>>

Media społecznościowe

Aby być na bieżąco, warto obserwować oficjalne media społecznościowe Politechniki Warszawskiej. Oto najważniejsze z nich:

Prowadzimy również profil na Snapchacie <politechnikawaw>. Jesteśmy na najważniejszych wydarzeniach odbywających się na Politechnice Warszawskiej, odkrywamy przed Wami tajemnice PW i pokazujemy to, co dzieje się po godzinach. Aktywnym użytkownikom Twittera polecamy również nasz oficjalny profil: twitter.com/PW_edu. A tym, którzy chcą zobaczyć najpiękniejsze oblicza Politechniki, polecamy profil na Instagramie. Z kolei wszystkie materiały wideo zamieszczamy na specjalnym kanale na YouTubie.

Koła naukowe i organizacje studenckie

Większość aktywności studenckich koordynuje Samorząd Studentów PW, w którego działalność można się też zaangażować. Nasza uczelnia może pochwalić się dużą liczbą kół naukowych, które osiągają sukcesy w Polsce i za granicą. Działalność ponad 100 kół koordynuje Rada Kół Naukowych. Najlepszą okazją, żeby zapoznać się z ich szeroką ofertą są Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK.

Osoby utalentowane muzycznie mogą dołączyć do uznanych zespołów artystycznych, wśród których są: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku, Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band” oraz Teatr Politechniki Warszawskiej.

Rozwój osobisty

W Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii znajduje się otwarta dla wszystkich studentów, kreatywna przestrzeń. Z kolei zainteresowanych wyjazdem na studia za granicę odsyłamy do Centrum Współpracy Międzynarodowej. Centrum wspiera zarówno studentów przyjeżdżających, jak i wyjeżdżających, pomaga im przed wyjazdem i w jego trakcie.

Praktyki zawodowe i praca

O swoją karierę zawodową warto zadbać jak najwcześniej, dlatego polecamy również odwiedziny w Biurze Karier. Pracujący tam konsultanci pomogą Wam wybrać odpowiednią ścieżkę kariery, wesprą w poszukiwaniu staży, praktyk, a nawet pracy.

Biblioteki

Każdy student powinien wiedzieć też, gdzie szukać wiedzy. Najlepszym jej źródłem będzie Biblioteka Główna znajdująca się w Gmachu Głównym PW oraz biblioteki wydziałowe. Dla studentów oraz doktorantów Politechniki kartą biblioteczną jest Elektroniczna Legitymacja Studencka, która zostaje aktywowana w momencie zapisania się do Biblioteki PW.

Stypendia

Politechnika Warszawska obejmuje swoich studentów i doktorantów systemem pomocy materialnej, m.in. poprzez: stypendium socjalne, stypendium mieszkaniowe, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium za wyniki w nauce, stypendium za wyniki w sporcie, zapomoga.

Biuro Spraw Studenckich Politechniki Warszawskiej, ul. Noakowskiego 18/20, Gmach Biurowy, kl. A, II piętro, 00-668 Warszawa, tel.: 022 234-64-03

Więcej informacji także na stronie głównej PW w sekcji Studenci/Stypendia.

Niepełnosprawni

Studenci z niepełnosprawnością, mogą również liczyć na różnego rodzaju wsparcie.

Studentami z niepełnosprawnością zajmuje się biuro Sekcji do Spraw Osób Niepełnosprawnych, które znajduje się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, pok. 024 (tymczasowo), ul. Rektorska 4, tel: (22) 234 13 15 lub 234 13 14.

Jedzenie

Nie samą nauką człowiek żyje. Czasem też musi zjeść coś ciepłego. Jeżeli zastanawiacie się co możecie przegryź podczas przerwy między zajęciami, to możecie udać się do okolicznych restauracji/pizzerii lub skorzystać z mikrofalówek wydziałowych. Gdzie się znajdują? Spróbujcie zajrzeć do pomieszczeń WRSów, Kół Naukowych. Sprawdźcie również OpenSpace w CZIiTT.