KNA MelAvio na międzynarodowych zawodach

Studenci KNA Melavio podczas wygranych zawodów dronów i robotów jeżdżących - IAV Cup 2018, fot. FB KNA Melavio

UAV Challenge Medical Express to rozgrywające się co dwa lata zawody, w którym biorą udział najlepsze zespoły akademickie z całego świata oraz zespoły profesjonalistów, które zajmują się budową maszyn bezzałogowych. Podczas tegorocznego turnieju, 24 – 28 września 2018 r., Politechnikę Warszawską reprezentować będą studenci z Koła Naukowego Awioniki MelAvio, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Queensland oraz Australijski Instytut Badań i Rozwoju.

Na wrześniowych zawodach członkowie KNA MelAvio wystartują z w pełni autonomicznym bezzałogowym statkiem powietrznym (dronem „Marlin”), który wykonuje misje bez ingerencji operatora, posiada możliwość automatycznej zmiany trasy lotu w przypadku ewentualnej kolizji z innymi użytkownikami przestrzeni powietrznej lub innego rodzaju zjawiskami. Jest on połączeniem klasycznego samolotu z silnikiem spalinowym i wielowirnikowca o napędzie elektrycznym. Taka konstrukcja pozwoli studentom na połączenie pionowego startu i lądowania (VTOL - Vertical Takeoff and Landing) z dużym zasięgiem i długotrwałym lotem. Do budowy drona „Marlin” zostały wykorzystane różnorodne materiały: kompozyty szklane i węglowe, stopy aluminium i drewno.

Bezzałogowiec służy do pomocy ludziom w sytuacjach kryzysowych. Tego typu maszyny mogą być wykorzystywane podczas akcji ratunkowych w trudnodostępnych terenach, podczas klęsk żywiołowych czy wojny. Z tym właśnie związana jest misja wykonywana na zawodach.

Podczas UAV Challenge Medical Express uczestnicy będą musieli dotrzeć do potrzebującego, który znajduje się na swojej odległej farmie, do której nie da się dojechać z powodu klęski żywiołowej. Zadaniem zespołów jest pobrać od niego próbkę krwi i dostarczyć do szpitala odległego o kilka kilometrów. A wszystko to za pomocą samolotu bez operatora.

Udział KNA MelAvio w międzynarodowych zawodach UAV Challenge Medical Express 2018 jest możliwy dzięki jego współfinansowaniu przez MNiSW w ramach inicjatywy “Najlepsi z Najlepszych 2.0!”, a także w ramach Puli na Projekty Naukowe, organizowanej przez Radę Kół Naukowych, środki Wydziału oraz grantu rektorskiego.

Nie będzie to pierwszy start Koła Naukowego Awioniki MelAvio w tych zawodach. Studenci PW brali udział w konkursie już w dwóch wcześniejszych jego edycjach, w 2014 r. i 2016 r.