Znak Politechniki Warszawskiej

Drugie miejsce dla studentów PW na Malta Blockchain Summit

Token sprzętowy, na którym należy potwierdzić logowanie się, fot. Bartosz Barwikowski

Token sprzętowy, na którym należy potwierdzić logowanie się, fot. Bartosz Barwikowski

Motywem przewodnim hackathonu, który odbył się na przełomie października i listopada 2018 r., było stworzenie najlepszego rozwiązania opartego na technologi blockchain. Zespół złożony ze studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (Bartosza Barwikowskiego, Łukasza Skarzyńskiego, Łukasza Berwida, Konrada Darocha) zajął podczas zawodów drugie miejsce.

 – Loginy i hasła są bardzo problematyczne, ludzie nie dbają lub zapominają o silnych hasłach, dlatego postanowiliśmy się ich pozbyć – mówi Bartosz Barwikowski. – W tym celu stworzyliśmy alternatywę dla managerów haseł opartą o kryptografię klucza publicznego oraz blockchain (dokładnie platformę EOS.IO). Dzięki naszemu rozwiązaniu, zamiast korzystać z loginów i haseł, wystarczy mieć aplikację mobilną oraz specjalny token sprzętowy.

Stworzone przez studentów PW rozwiązanie pozwala na logowanie się na dowolną stronę lub usługę poprzez zeskanowanie kodu QR za pomocą telefonu – Kolejnym krokiem jest potwierdzenie logowania na tokenie sprzętowym – tłumaczy Bartosz. – Następuje wtedy wysłanie dwóch transakcji na blockchainie, które weryfikują użytkownika, zaś użytkownik jest rozpoznawany na podstawie jego unikalnego klucza publicznego. Dzięki temu nie ma potrzeby używania loginów i haseł, zaś żeby zhakować użytkownika haker musiałby zhakować nasze urządzenie, takie jak. np. smartfon oraz fizycznie ukraść nasz token sprzętowy.