Drugie miejsce dla studentów PW na Malta Blockchain Summit

Token sprzętowy, na którym należy potwierdzić logowanie się, fot. Bartosz Barwikowski

Motywem przewodnim hackathonu, który odbył się na przełomie października i listopada 2018 r., było stworzenie najlepszego rozwiązania opartego na technologi blockchain. Zespół złożony ze studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (Bartosza Barwikowskiego, Łukasza Skarzyńskiego, Łukasza Berwida, Konrada Darocha) zajął podczas zawodów drugie miejsce.

– Loginy i hasła są bardzo problematyczne, ludzie nie dbają lub zapominają o silnych hasłach, dlatego postanowiliśmy się ich pozbyć – mówi Bartosz Barwikowski. – W tym celu stworzyliśmy alternatywę dla managerów haseł opartą o kryptografię klucza publicznego oraz blockchain (dokładnie platformę EOS.IO). Dzięki naszemu rozwiązaniu, zamiast korzystać z loginów i haseł, wystarczy mieć aplikację mobilną oraz specjalny token sprzętowy.

Stworzone przez studentów PW rozwiązanie pozwala na logowanie się na dowolną stronę lub usługę poprzez zeskanowanie kodu QR za pomocą telefonu – Kolejnym krokiem jest potwierdzenie logowania na tokenie sprzętowym – tłumaczy Bartosz. – Następuje wtedy wysłanie dwóch transakcji na blockchainie, które weryfikują użytkownika, zaś użytkownik jest rozpoznawany na podstawie jego unikalnego klucza publicznego. Dzięki temu nie ma potrzeby używania loginów i haseł, zaś żeby zhakować użytkownika haker musiałby zhakować nasze urządzenie, takie jak. np. smartfon oraz fizycznie ukraść nasz token sprzętowy.