Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" z tytułem Popularyzatora Nauki

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" podczas "Mokotówki"

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" podczas "Mokotówki", fot. BPI

Nasi studenci wygrali konkurs w kategorii Zespoły. To dwunasta edycja wyróżnienia organizowanego przez serwis Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Chemiczne Koło Naukowe "Flogiston" od początku istnienia zajmuje się popularyzowaniem nauki. Tak jak flogiston dawniej uznawano za składnik substancji palnych, tak członkowie koła chcą rozpalić wśród najmłodszych miłość do nauki.

– Naszym zadaniem jest pokazanie, że nauka, a zwłaszcza chemia mogą być ciekawe – mówi PAP działająca w Kole Anna Chęcińska. – To nie musi być tak jak w szkole, że siedzi się tylko nad książkami i trzeba zapamiętywać różne wydarzenia czy reakcje chemiczne. Chodzi raczej o to, aby nauka kojarzyła się dzieciom z czymś niesamowitym, zaskakującym, kolorowym; czymś co w przyszłości może być ich życiową drogą.

Flogiston jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Kongresu Młodych Chemików "YoungChem", którego do tej pory zorganizowało 14 edycji. Corocznie bierze w nim udział około 80 studentów, doktorantów, młodych naukowców z całego świata. Członkowie koła zorganizowali też cztery edycje Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend". Swoją pasję przekazują na piknikach edukacyjnych, podczas wyjazdów do szkół, wizyt młodzieży na Politechnice Warszawskiej.

W tym roku zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się do niego aż 115 kandydatów. Zgłoszenia przyjmowano w pięciu kategoriach: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media.

Listę laureatów we wszystkich kategoriach można znaleźć na stronie serwisu Nauka w Polsce.

Źr. Nauka w Polsce