Znamy wyniki XIX edycji internetowego konkursu matematycznego PW

24 kwietnia 2018 roku, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,  podczas uroczystości  zakończenia XIX edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich – Matematyka, ogłoszone zostały szczegółowe wyniki finału obecnej edycji konkursu oraz wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym oraz ich nauczycielom.

Rozdanie dyplomów

W bieżącej edycji konkursu wzięło udział ponad 2600 uczestników z całej Polski, fot. Ewelina Szczęsna

Zwycięzcą został Dawid Przybyliński, uczeń Liceum Akademickiego w Toruniu. Drugie miejsce zajął Jan Fabrowski z Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, a na trzeciej pozycji uplasowała się Aleksandra Martyniuk z I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskie. Kolejne miejsca zajęli Paweł Wesołowski reprezentujący liceum w Końskich oraz Miłosz Januszewski z Piotrkowa Trybunalskiego.

Zwycięzca oraz jego nauczyciel matematyki, pan Bartosz Szumny, odebrali główne nagrody, czyli sprzęt komputerowy ufundowany przez Rektora Politechniki Warszawskiej.

Laureaci obecnej edycji konkursu będą mieli zagwarantowany wolny wstęp na studia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, Wydziale Geodezji Kartografii, Wydziale Inżynierii Lądowej, Wydziale Mechatroniki, Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, Wydziale Transportu oraz na dwóch kierunkach studiów (Budownictwo, Ekonomia) prowadzonych na innych wydziałach Politechniki Warszawskiej. Wszyscy laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają w postępowaniu kwalifikacyjnym na dowolny inny kierunek studiów prowadzony w Politechnice Warszawskiej maksymalną liczbę punktów z matematyki.

W bieżącej edycji, która rozpoczęła się 16 listopada 2017 roku, wzięło udział ponad 2600 uczestników z całej Polski. Byli to uczniowie szkół z prawie 200 miejscowości. 139 najlepszych uczestników, którzy pomyślnie przeszli przez wszystkie etapy internetowe oraz półfinał zakwalifikowało się do finału konkursu, który miał miejsce 14 kwietnia 2018 roku na Politechnice Warszawskiej. W ciągu 3 godzin jego uczestnicy rozwiązywali 5 zadań stworzonych z myślą o tym by wyłowić uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym. Rozwiązanie wszystkich zadań finałowych w przeznaczonym na to czasie wymagało od finalistów stosowania niestandardowych metod i twórczych umiejętności. Zwycięzca konkursu otrzymał 99 na 100 możliwych do zdobycia punktów. Stworzone przez niego rozwiązania niektórych zadań finałowych zadziwiły nawet doświadczonych matematyków. Wśród laureatów i wyróżnionych finalistów znalazło się 30 uczestników finału z najlepszymi wynikami. Finaliści konkursu to uczniowie szkół z 48 miejscowości z całej Polski.

Więcej informacji, regulamin, szczegółowe relacje z poprzednich edycji oraz zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej konkursu.