„Wyczerpująco na temat wyczerpywania” – zajęcia w ramach MiNI Akademii Matematyki

Do udziału w zajęciach MiNI Akademii Matematyki zapraszamy uczniów, nauczycieli i pasjonatów matematyki, fot. Ewelina Szczęsna

Jak liczyć pole koła rysując wielokąty foremne? Jak łatwo znajdować przybliżoną wartość liczby Pi? Jak znaleźć objętość ostrosłupa? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać w trakcie zajęć, które odbędą się już 13 kwietnia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

MiNI Akademia Matematyki jest pomyślana jako cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia  składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, podczas których uczniowie mają możliwość zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu.

Najbliższe spotkanie odbędzie się tuż po zakończeniu Finału XX edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich – Matematyka, organizowanego przez Wydział MiNI PW od 1999 r. Finałowa rywalizacja rozpocznie się w sobotę 13 kwietnia o 12:00. W ciągu 3 godzin ponad 200 jego uczestników, którzy z powodzeniem przeszli przez część internetową oraz półfinały, będzie rozwiązywać 5 zadań, które tworzone są z myślą o wyłowieniu uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym. Uroczyste zakończenie konkursu, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród tegorocznym laureatom, odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2019 r. Szczegóły dotyczące konkursu, jego regulamin oraz relacje z poprzednich edycji można znaleźć na stronie: http://www.konkurs.mini.pw.edu.pl.

Szczegółowy program sobotnich zajęć:

• 16.00 - 17.00 – wykład „Wyczerpująco na temat wyczerpywania” poprowadzi mgr Anna Zalewska, sala 107 (audytorium). Wstęp wolny.
  • 17.15 – 19.00 – zajęcia warsztatowe – sale 101, 102, 103. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na warsztaty obowiązują zapisy.

Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.