"Więcej światła! i matematyki" na MiNI Akademii Matematyki

Jak działa peryskop, jak zmierzyć Ziemię i jak zobaczyć ducha – to tylko kilka zagadnień, z którymi zapoznają się uczestnicy pierwszych w nowym roku kalendarzowym zajęć MiNI Akademii Matematyki. Odbędą się one 28 stycznia 2017 roku w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, ul Koszykowa 75.

MiNI Akademia Matematyki

fot. MiNI Akademia Matematyki, Ewelina Szczęsna

Uczniowie, nauczyciele i pasjonaci matematyki najpierw wysłuchają wykładu mgr Anny Zalewskiej pt. "Więcej światła! i matematyki". Wykład rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa godzinę (odbędzie się w audytorium, sala 107). Podczas wykładu zostaną przedstawione i omówione różne rodzaje zwierciadeł i efekty, jakie można za ich pomocą uzyskać, wykonane przez Eratostenesa oszacowanie rozmiaru Ziemi oraz XIX-wieczna iluzja "duch Peppera".

Po wykładzie i tradycyjnej przerwie na ciastka, około godziny 15.15, odbędą się zajęcia warsztatowe (w salach 101, 102, 103, 105). Ich uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnie zmierzyć się z zadaniami związanymi z tematyką omawianą na wykładzie. Zajęcia warsztatowe będą prowadzone w kilku grupach zróżnicowanych pod względem wiekowym uczestników oraz pod względem trudności omawianych problemów.

Wstęp na wykład jest wolny. Na warsztaty, z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązują zapisy.

MiNI Akademia Matematyki jest pomyślana jako cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, podczas których uczniowie mają możliwość zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

W 2017 roku zaplanowano jeszcze 7 zajęć MiNI Akademii Matematyki, w trakcie których można będzie między innymi dowiedzieć się, co łączy procent składany, pierwiastek z -1 i trygonometrię, na czym liczy matematyk jak znudzą mu się palce i jakie wiadomości są ukryte w kodzie DNA.

Więcej informacji oraz materiały z poprzednich zajęć można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki