Rusza 7. edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Podczas tegorocznych warsztatów kreatywnych uczniowie warszawskich i wrocławskich szkół po raz kolejny będą próbować swoich sił jako młodzi wynalazcy. Poznają tajniki metody szybkiego prototypowania Design Thinking, będą uczyć się projektowania w 3D i tworzyć aplikacje mobilne, a w finale programu zaprezentują własne wynalazki. Wśród instytucji wspierających inicjatywę jest Politechnika Warszawska.

Uczestnicy Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha podczas warsztatów

fot. Akademia Wynalazców

W związku z ogromnym zainteresowaniem udziałem w programie, w tym roku zapisy na zajęcia będą udostępniane w dwóch turach: 30 stycznia i 6 lutego 2017 roku. Rejestracja w każdej z nich potrwa do wyczerpania miejsc.

Nauczyciele mogą rejestrować uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Akademii Wynalazców. Udział w programie jest bezpłatny.

Wśród nowych tematów zajęć w ramach 7. edycji programu są m.in. czy można jechać przodem w bok, czyli rzecz o nietypowych rodzajach napędów w robotach, jak z klocków skonstruować silnik pneumatyczny, na jakich zasadach działa wykrywacz kłamstw, czy przy użyciu owoców można wytworzyć prąd, jak zaprojektować motocykl wykorzystując technikę  modelowania w 3D. Podczas warsztatów Design Thinking w Urzędzie Patentowym uczniowie będą się też uczyć, jak przygotować prototypy wynalazku do testu. Pod okiem ekspertów powstaną prototypy przedmiotów codziennego użytku, które będą oceniane przez profesjonalne jury, a następnie doskonalone przez uczestników zajęć.

W tegorocznej edycji nie zabraknie nowych technologii. Dzięki współpracy z Polsko-Japońską Akademia Technik Komputerowych odbędą się zajęcia poświęcone programowaniu gier i tworzeniu aplikacji mobilnych. Podobnie jak w latach ubiegłych swoje warsztaty zorganizują także Wojskowa Akademia Techniczna i Wrocławski Park Technologiczny.

Baner 7. edycji programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Baner 7. edycji programu, fot. Akademia Wynalazów

O kilku lat program wspierają Politechnika Warszawska, a także Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Wrocławski Park Technologiczny, Mazowiecki Kurator Oświaty, Wrocławskie Kuratorium Oświaty oraz Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku do honorowych patronów Akademii Wynalazców dołączyli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydent Wrocławia, Minister Edukacji Narodowej oraz Polska Akademia Nauk.

Wszystkie aktualne informacje na temat Akademii Wynalazców można znaleźć na stronie internetowej programu, Facebooku oraz na nowym kanale Google+. Ponadto na Facebooku zamieszczane będą transmisje live z przebiegu wybranych warsztatów, a na Snapchacie bieżąca dokumentacja zdjęciowa. Wszystkie zdjęcia i filmiki z wydarzeń można oznaczać #AkademiaWynalazcow.