Politechnika Warszawska wspiera Matematyczny Náboj 2016

Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn ze szkół średnich. Zawody odbędą się 15 kwietnia 2016 roku. Polegają na rozwiązaniu jak największej liczby zadań. Organizatorem warszawskiej części turnieju jest Politechnika Warszawska.

Puchar zawodów w 2015 roku

for. A. Adamska
źr. https://math.naboj.org

Na początku zawodów każda z drużyn otrzymuje sześć zadań do rozwiązania. Po rozwiązaniu przynajmniej jednego z nich, zespół otrzymuje kolejne zagadki. Zwycięża ekipa, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań. Poziom trudności zadań jest dostosowany zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej. Taka struktura powoduje, że konkurs jest atrakcyjny dla każdego i nadmiernie nie faworyzuje zdolniejszych uczniów.

Zawody trwają 120 minut i odbywają się w dwóch kategoriach:

• Juniorzy – drużyny, w których wszyscy członkowie uczęszczają co najwyżej do pierwszej klasy trzyletniego liceum ogólnokształcącego (ewentualnie odpowiedniej klasy innego typu szkoły);
  • Seniorzy – drużyny, w których wszyscy członkowie uczęszczają do tej samej szkoły, niezależnie od klasy.

Náboj odbywa się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Budapeszcie i Veszprém. W każdym z tych miast tworzony jest lokalny ranking drużyn. Uczniowie również mogą porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.

Rejestracja do zawodów rusza 14 marca 2016 roku – w Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i potrwa do 8 kwietnia 2016 roku.

Koordynatorem zawodów w Warszawie jest Łukasz Bożyk z Uniwersytetu Warszawskiego: info-pl@math.naboj.org

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Náboja.