O programowaniu binarnym - MiNI Akademia Matematyki

W sobotę, 2 kwietnia 2016 roku, na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbędą się kolejne zajęcia z cyklu MiNI Akademii Matematyki, skierowane do uczniów, nauczycieli i pasjonatów matematyki.

Logo MiNI Akademii Matematyki

Wykład zatytułowany "Zarządzanie pracownikami. Wstęp do programowania binarnego" poprowadzą dr Andrzej Leśniewski oraz mgr Krzysztof Leśniewski. Tematem wykładu będzie programowanie binarne, jako gałąź programowania matematycznego, w którym funkcja, którą minimalizujemy jest liniowa i ograniczenia są liniowe oraz zmienne przyjmują wartości 0 lub 1. W ramach przedstawienia przykładowych zastosowań programowania binarnego, omówione zostaną zagadnienia rozmieszczenia pracowników na stanowiskach, problem plecakowy, problem komiwojażera, problem zajęć.

Po zakończeniu wykładu i krótkiej przerwie rozpoczną się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy spróbują samodzielnie rozwiązać zadania związane z tematyką wykładu. Zajęcia warsztatowe będą prowadzone w kilku grupach, zróżnicowanych pod względem wiekowym uczestników oraz pod względem trudności omawianych problemów.

Szczegółowy program zajęć MiNI Akademii Matematyki - sobota, 2 kwietnia 2016

14.00 - 15.00 – wykład "Zarządzanie pracownikami. Wstęp do programowania binarnego" poprowadzą dr Andrzej Leśniewski oraz mgr Krzysztof Leśniewski, sala 107 (audytorium), Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Wstęp wolny.

15.15 - 17.00  – zajęcia warsztatowe – sale 101, 102, 103, 105, Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na warsztaty obowiązują zapisy.

Więcej informacji oraz materiały z poprzednich zajęć można znaleźć na stronie internetowej MiNI Akademii Matematyki.

MiNI Akademia Matematyki zainaugurowała działalność 14 marca 2010 roku i jest cyklem zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem programu jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia  składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, podczas których uczniowie mają możliwość zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami, związanymi z tematyką wykładu. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Do tej pory odbyło się 50 wykładów i następujących po nich zajęć warsztatowych. Do końca roku szkolnego 2015/2016 przewidziano jeszcze następujące wykłady:

• 16.04.2016 - dr Konstanty Junosza-Szaniawski – "Kolorowanie płaszczyzny i sieci radiowe",
  • 07.05.2016 -  dr Paweł Wójcicki i mgr Artur Giżycki – "O tym, kto wygrywa każde wybory".