O metodach arytmetyki w zadaniach geometrycznych w ramach MiNI Akademii Matematyki na Politechnice Warszawskiej

W sobotę, 14 kwietnia 2018 r., Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza uczniów nauczycieli i pasjonatów matematyki na kolejne zajęcia MiNI Akademii Matematyki. Wykład „Metody arytmetyki w zadaniach geometrycznych poprowadzi dr Leszek Sidz.

Uczestnicy podczas wykładu MiNI Akademii Matematyki, fot. Ewelina Szczęsna

Zajęcia będą poświęcone pokazaniu zastosowań w zadaniach geometrycznych własności liczb takich, jak parzystość, podzielność oraz twierdzeń arytmetyki takich, jak Zasada Dirichleta, indukcja matematyczna. Przedstawione będą podstawowe twierdzenia, wymienione powyżej i metody ich zastosowania w różnych zadaniach geometrycznych. Po wykładzie i przerwie, około godziny 17.15, odbędą się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnie zmierzyć się z zadaniami związanymi z tematyką omawianą na wykładzie. Zajęcia warsztatowe będą prowadzone w kilku grupach zróżnicowanych pod względem wiekowym uczestników oraz pod względem trudności omawianych problemów.

Szczegółowy program zajęć MiNI Akademii Matematyki na 14 kwietnia 2018 roku

• 16.00 - 17.00 – wykład „Metody arytmetyki w zadaniach geometrycznych” poprowadzi dr Leszek Sidz, sala 107 (audytorium). Wstęp wolny.
  • 17.15 – 19.00 – zajęcia warsztatowe – sale 101, 102, 103, 105. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na warsztaty obowiązują zapisy.

Wszystkie zajęcia MiNI Akademii Matematyki odbywają się w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75.

***

MiNI Akademia Matematyki to cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia  składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, podczas których uczniowie mają możliwość zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. MiNI Akademia Matematyki zainaugurowała działalność 14 marca 2010 roku. Zajęcia MiNI odbywają się w wybrane soboty w godzinach popołudniowych na Politechnice Warszawskiej. Do tej pory odbyło się 69 wykładów i następujących po nich zajęć warsztatowych. Od zeszłego roku szkolnego funkcjonują równolegle dwie filie MiNI Akademii Matematyki. W wybrane soboty zajęcia odbywają się w Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Radzyminie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Pruszkowie.

Więcej informacji, zapisy oraz materiały z poprzednich zajęć można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki