Náboj – zmagania młodych matematyków za nami

Jednocześnie w 15 miastach Europy odbyły się międzynarodowe zawody matematyczne Náboj. 27 marca 2018 roku młodzi matematycy zmierzyli się z 55 zadaniami o różnym stopniu trudności, mieli na to 120 minut. Politechnika Warszawska jest współorganizatorem konkursu.

Zwycięska drużyna z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie

W warszawskich zawodach w obu kategoriach pierwsze miejsce zajęły drużyny z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (szkoła jest objęta patronatem PW), fot. BPI

W Polsce zawody zostały przeprowadzone zostały w 5 miastach: w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Zawody w Warszawie po raz trzeci były współorganizowane przez Politechnikę Warszawską, Urząd Dzielnicy Wilanów, Zespół Szkół nr 79 w Warszawie oraz Centrum Sportu Wilanów.

Zobacz zdjęcia>>>

Pięcioosobowe drużyny reprezentujące szkoły zmierzyły się z 55 zadaniami o różnym stopniu trudności. Specyficzna struktura Náboja powoduje, że zawody są interesujące zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i tych, którzy już odnosili sukcesy. Dla wszystkich to przede wszystkim dobra zabawa.W kategorii Junior (uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych) udział wzięło 490 drużyn z całej Europy (w tym 30 w Warszawie), a w kategorii Senior (uczniowie drugich i trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych) – 486 drużyn (w tym 30 w Warszawie).

Nagrody najlepszym drużynom wręczał m.in. prof. Janusz Walo, Prorektor ds. Studenckich PW, fot. BPI

W kategorii Senior pierwsze miejsce w Europie zajęła drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, zaś w kategorii Junior zwyciężyła drużyna z Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium w Budapeszcie. Wśród uczestników biorących udział w zawodach w Warszawie w obu kategoriach pierwsze miejsce zajęły drużyny z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (szkoła jest objęta patronatem PW).

W czasie uroczystego zakończenia konkursu nagrody ufundowane przez Fundację mBanku, Wydawnictwo Szkolne Omega oraz redakcję miesięcznika Delta zwycięskim drużynom wręczali prof. Janusz Walo, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej oraz Monika Czajkowska, przedstawiciel Fundacji mBanku. Więcej informacji oraz wyniki zawodów dostępne są na oficjalnej stronie konkursu.