Znak Politechniki Warszawskiej

Młodzież dla młodzieży. Podsumowanie konferencji What’s Next Meeting na PW.

W weekend 30-31 marca na Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja młodzieżowa What’s Next Meeting. Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy mieli okazję brać udział w seminariach i panelach poświęconych rozwojowi osobistemu, różnorodnym formom edukacji, biznesowi oraz nowym technologiom. Politechnika Warszawska była gospodarzem i partnerem strategicznym wydarzenia.

Gospodarzem i partnerem strategicznym młodzieżowej konferencji What's Next Meeting była Politechnika Warszawska, fot. BPI

Gospodarzem i partnerem strategicznym młodzieżowej konferencji What's Next Meeting była Politechnika Warszawska, fot. BPI

Na pomysł zorganizowania konferencji wpadła uczennica XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, Nina Marszałek. Jej inicjatywę wsparły dwie inne uczennice tej placówki: Nina Kania oraz Julia Wojtania. Pomysł bardzo szybko zyskał szerokie poparcie także wśród pozostałych licealistów. W ramach programu Zwolnieni z Teorii – praktycznej olimpiady, której uczestnicy prowadzą własne projekty społeczne – młode organizatorki postanowiły stworzyć wydarzenie, które odpowiadałoby na potrzeby ich rówieśników.

Pomysłodawczynie zgłosiły się z prośbą o wsparcie do Biura ds. Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej. Jako że tematyka projektu pokrywała się w dużej części z działalnością BPI – promocją nauki oraz prowadzeniem dialogu z kandydatami na studia, licealistki bardzo szybko otrzymały więc politechniczną pomoc.

Główną ideą What’s Next Meeting było ukazanie młodym ludziom, z jak wielu możliwości rozwoju mogą skorzystać i jak ważne w ich drodze do sukcesu jest samodzielne myślenie i wyjście poza stereotypy. Konferencja nieprzypadkowo została więc zorganizowana na Politechnice Warszawskiej, miejscu, które nie tylko edukuje najzdolniejszych młodych ludzi, ale też wspiera ich niezależność i promuje nieschematyczne myślenie.

Licealistki i pomysłodawczynie konferencji What's Next Meeting, fot. BPI

Licealistki i pomysłodawczynie konferencji What's Next Meeting, fot. BPI

Wśród gości zaproszonych do udziału w WNM znaleźli się eksperci od technologii i edukacji, ludzie ze świata biznesu, internetowi influencerzy. Pośród nich byli także członkowie organizacji Enactus PW, którzy podczas występu „Wyciśnij studia jak cytrynkę” podpowiadali zgromadzonym gościom, jak najefektywniej wykorzystać lata spędzone w szkole wyższej. Biuro Karier PW przeprowadziło z kolei warsztaty zatytułowane „Oswój swój stres”. Podczas półtoragodzinnego spotkania reprezentantki BK starały się oswoić słuchaczy ze zjawiskiem stresu, przedstawić różne sposoby radzenia sobie z nim i zaznajomić uczestników z modelem ABCD emocji.

Najważniejszymi postaciami prowadzonych 30 i 31 marca paneli dyskusyjnych byli jednak młodzi ludzie sukcesu i społecznicy, którzy dzielili się z zebranymi swoimi, często bardzo nietypowymi, doświadczeniami. Jedną z takich osób była Kamila Stachowiak, inicjatorka kampanii „Niewidzialni Niewidomi”, a także Aleksandra K. Wiśniewska, która jako nurek zabezpieczała łodzie uchodźców i wspierała prowadzenie obozu dla kilkudziesięciu tysięcy wojennych przesiedleńców w Iraku. I choć nie wszyscy uczestnicy mają za sobą aż tak ekstremalne historie, to w opowieściach ich wszystkich pojawiały się te same motywy: odwaga i poświęcenie działalności społecznej, która pozwala zrozumieć otaczający świat.