Finał XX edycji internetowego konkursu matematycznego organizowanego przez Politechnikę Warszawską

Uroczyste wręczenie nagród w XX edycji internetowego konkursu matematycznego odbyło się 25 kwietnia 2019 r. na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, fot. Ewelina Szczęsna

Podczas uroczystości, która odbyła się 25 kwietnia 2019 roku w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, zostały ogłoszone szczegółowe wyniki jubileuszowej edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich – Matematyka.

Zdecydowanym zwycięzcą został Kamil Galewski, uczeń I LO im Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, który uzyskał w finale 100 na 100 możliwych do zdobycia punktów. Drugie miejsce zajął Szymon Tur z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu (uzyskał w finale 86 punktów), a na trzeciej pozycji uplasował się Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego (85 punktów w finale). Kolejne miejsca zajęli Rafał Szypulski reprezentujący III LO w Ostrołęce, Mateusz Kwiatkowski z Liceum Akademickiego UMK w Toruniu oraz Paweł Lewkowicz z Zamościa. Zwycięzca oraz jego nauczyciel matematyki, prof. Paweł Kwiatkowski, odebrali główne nagrody, czyli sprzęt komputerowy ufundowany przez Rektora Politechniki Warszawskiej.

W bieżącej edycji, która rozpoczęła się 6 listopada 2018 roku, wzięło udział prawie 2800 uczestników z całej Polski. 216 najlepszych uczestników, którzy pomyślnie przeszli przez wszystkie etapy internetowe oraz półfinał, zakwalifikowało się do ostatniej fazy konkursu. Jej uczestnicy mieli za zadanie w ciągu 3 godzin rozwiązać 5 zadań stworzonych z myślą o wyłowieniu uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym. Rozwiązanie wszystkich zadań finałowych w wyznaczonym czasie wymagało od finalistów stosowania niestandardowych metod i twórczych umiejętności.

Laureaci XX edycji Konkursu będą mieli zagwarantowany wolny wstęp na studia na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych, Wydziale Geodezji Kartografii, Wydziale Inżynierii Lądowej, Wydziale Mechatroniki, Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, Wydziale Transportu oraz na dwóch kierunkach studiów (Budownictwo, Ekonomia) prowadzonych na innych wydziałach Politechniki Warszawskiej. Wszyscy laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają w postępowaniu kwalifikacyjnym na dowolny inny kierunek studiów prowadzony w Politechnice Warszawskiej maksymalną liczbę punktów z matematyki.

Od tego roku w organizację wydarzenia włączyła się Politechnika Gdańska. W trakcie uroczystości zakończenia XX edycji miało miejsce podpisanie porozumienia w sprawie zasad wspólnej organizacji Konkursu pomiędzy PW a PG.

Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu.