Dodawanie dla Średniozaawansowanych – MiNI Akademia Matematyki

Ile to jest 1+2+3+4+5? To łatwo policzyć: 15. A ile to jest 1+2+3+4+5+...+1000? To już nieco trudniejsze zadanie. Ale nie dla wszystkich. W sobotę 12 marca 2016 Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza uczniów nauczycieli i pasjonatów matematyki na 50-te zajęcia MiNI Akademii Matematyki. Wykład Dodawanie dla Średniozaawansowanych” poprowadzi dr Paweł Naroski.

Logo Akademia MiNI

W trakcie wykładu zaprezentowanych zostanie kilka zdumiewająco prostych sztuczek, które pozwalają wyprowadzić wiele niezwykle ciekawych wzorów.

Po zakończeniu wykładu i krótkiej przerwie rozpoczną się zajęcia warsztatowe. Bez wcześniejszej znajomości wyniku, bez podpowiadania, bez szklanej kuli każdy uczestnik tych zajęć będzie mógł wyprowadzić swój własny wzór na sumy, których policzenie wydawać się może na pierwszy rzut oka zadaniem odpowiednim dla komputera. Zajęcia warsztatowe będą prowadzone w kilku grupach zróżnicowanych pod względem wiekowym uczestników oraz pod względem trudności omawianych problemów.

MiNI Akademia Matematyki jest pomyślana jako cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

MiNI Akademia Matematyki zainaugurowała działalność 14 marca 2010 roku. Zajęcia odbywają się w wybrane soboty w godzinach popołudniowych na Politechnice Warszawskiej. Do tej pory odbyło się 49 wykładów.

Do końca roku szkolnego 2015/2016 przewidziano jeszcze następujące wykłady:

02.04.2016 - dr Andrzej Leśniewski, mgr Krzysztof Leśniewski – „Zarządzanie pracownikami. Wstęp do programowania binarnego”,

16.04.2016 - dr Konstanty Junosza Szaniawski – „Kolorowanie płaszczyzny i sieci radiowe”,

07.05.2016 - dr Paweł Wójcicki i mgr Artur Giżycki – „O tym, kto wygrywa każde wybory”.

Szczegółowy program zajęć MiNI Akademii Matematyki
sobota, 12  marca 2016

14.00 - 15.00 – wykład ”Dodawanie dla średniozaawansowanychpoprowadzi
dr Paweł Naroski, sala 107 (audytorium), Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Wstęp wolny.

15.15 - 17.00  – zajęcia warsztatowe – sale 101, 102, 103, 105, Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na warsztaty obowiązują zapisy.

Więcej informacji oraz materiały z poprzednich zajęć można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki.