Cyberbezpieczeństwo – nowość w ofercie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych

Kierunek Cyberbezpieczeństwo został przygotowany we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK, a jego program był konsultowany z firmami z branży finansowej i informatycznej, fot. pixabay

Zapewnienie ochrony użytkownikom Internetu jest wyzwaniem dla organów państwowych, biznesu i niezliczonych organizacji pozarządowych. Oznacza to rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Odpowiedzią na nie jest inicjatywa Wydziału EiTI, który we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową stworzył program nowego kierunku inżynierskiego.

Kandydaci na studia I stopnia od tego roku mogą zapisywać się na pionierski kierunek cyberbezpieczeństwo. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Cyfryzacji, uznając go jednocześnie za wzorcowy. Program nowego kierunku jest maksymalnie przyjazny studentom. Jednocześnie został skonstruowany tak, by wyposażał ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do zabezpieczania działania systemów komputerowych i sieci teleinformatycznych w obliczu różnorodnych zagrożeń, w tym cyberataków.

Nauka z zakresu programowania, projektowania i uruchamiania układów cyfrowych będzie odbywała się w dużej mierze na bazie laboratoriów i zajęć projektowych, nieco mniejszy nacisk położony zostanie na same wykłady. Prowadzący szczególną uwagę przykładać będą do szkolenia studentów w zakresie pozyskiwania i krytycznej analizy informacji, a także realizacji projektów rozwiązujących konkretne problemy praktyczne.

Dzięki specjalistycznym kompetencjom absolwenci kierunku cyberbezpieczeństwo będą mogli znaleźć zatrudnienie m.in. w firmach teleinformatycznych, instytucjach finansowych, organach ścigania i różnorodnych firmach i instytucjach, które skupiają się na kwestiach bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych.

Osoby, które rozpoczną studia inżynierskie w tym roku, od lutego 2023 r. będą mogły kontynuować naukę na studiach II stopnia.

Więcej informacji na temat nowego programu można znaleźć na stronie Wydziału EiTI, a opisy wszystkich kierunków dostępnych w tegorocznym naborze znajdują się w Portalu Kandydata. Zapisy na studia stacjonarne I stopnia odbywają się w portalu www.zapisy.pw.edu.pl i trwają do 7 lipca.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji