Organizator
Wydział Mechatroniki - Instytut Automatyki i Robotyki
Adres
02-525 Warszawa, ul. Św. Andrzeja Boboli 8,
tel. (22) 234 85 55
WWW
Kierownik
prof. dr hab. inż. Jan M. Kościelny
Charakterystyka
Celem Studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy oraz zdobycie przez nich kompetencji dla rozwiązywania problemów przejścia od etapu zautomatyzowanej i zrobotyzowanej konwencjonalnie produkcji, charakteryzującej się liniową strukturą wytwarzania produktów, do etapu cyfryzacji i mechatronizacji produktów i produkcji o rozproszonej strukturze, produkcji zinformatyzowanej i zinternetyzowanej na współczesnym i przewidywanym poziomie rozwoju tych technik. Etap ten nazywany jest Przemysłem 4.0.
Prowadzący Studia mają ambicje przedstawienia słuchaczom uporządkowanej problematyki przyczyn, podstaw i warunków realizacji tej na razie proponowanej zmiany prowadzenia produkcji przemysłowej, a przede wszystkim na pokazanie rzeczywistych przesłanek urealnienia transformacji przemysłowej 4.0 w dającej się przewidzieć przyszłości kilku lub kilkunastu najbliższych lat, w zależności od stopnia za-awansowania rozwoju danego przedsiębiorstwa przemysłowego, bez względu na jego specyfikę pro-duktową i to zarówno na poziomie małych, jak i dużych firm.
Studia są kierowane przede wszystkim do menedżerów firm i ich oddziałów oraz do kierowników i pracowników zespołów projektujących cały cykl życia produktów lub wybranych etapów ich życia. Istotą Przemysłu 4.0 jest bowiem traktowanie produktów w łańcuchu PLM (Product Lifecycle Management), rozpoczynając od podania koncepcji i dokumentacji wirtualnej, drukowania modeli, ich badań symulacyjnych, laboratoryjnych i przemysłowych, decyzji o podjęciu produkcji, wirtualnej dokumentacji produkcyjnej, wytworzenia produktu w wirtualnym środowisku produkcyjnym, sprawdzenia jego poprawności, przejścia z wirtualnego środowiska produkcyjnego do środowiska realnego, opracowania wspomaganej programowo i dokumentowanej komputerowo dokumentacji produkcyjnej i montażowej, logistyki magazynowej, transportowej i sprzedażnej, kontroli poprawności eksploatacji, przestrzegania terminów przeglądów, napraw i remontów, wskazywania miejsca i wykonawcy tych czynności, wreszcie sterowanego recyklingu. Także prowadzenia w całym tym łańcuchu rachunku wytwarzanych wartości dodanych, towarzyszących produktowi od jego powstania aż do skorzystania z jego odpadów.
Studia są wspomagane przez firmy przemysłowe o znaczeniu wykraczającym poza rynek europejski – należą do nich Festo, Grupa Bosch Rexroth, Fanuc, Balluf i Siemens. Wyraża się to w korzystaniu z ich zasobów programowych, sprzętowych i laboratoryjnych oraz z udziału doświadczonych praktyków firmowych w prowadzonych na Studiach zajęciach. W odniesieniu do firmy Siemens istnieje możliwość równoległego uczestniczenia w Siemens Mechatronic Systems Certification Program – łącznie z uzyskaniem certyfikacji na poziomie Mechatronic Systems Professional (najwyższy 3. poziom).
Czas trwania
Dwa semestry
Program studiów obejmuje 9 zjazdów piątkowo-sobotnio-niedzielnych, 2 opcjonalne wyjazdy studialne oraz pracę końcową. Zajęcia odbywają się w: piątek i sobota w godz. 9–18, niedziele w godz. 8–14, jeden raz w miesiącu, z przerwą na lipiec i sierpień.
Łącznie realizowanych jest 190 godzin zajęć wykładowych, laboratoryjnych, projektowych i wyjazdowych rozszerzonych przez 48 godziny 6-dniowego wyjazdu studialnego (Polska, Niemcy - również w trakcie miesięcy letnich) oraz 12 godzin wyjazdu studialnego na targi Internationale Leitmesse fuer Intelligente Automation und Robotik (Niemcy). Na realizację pracy końcowej przewidzianych jest 40h.
Zasady naboru
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na Studia Podyplomowe powinien zarejestrować się na stronie: https://rekrutacja.pw.edu.pl/pdp
Przyjęcie odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń w ramach limitu miejsc na Studiach. Decyzję o spełnieniu warunków przyjęcia i zakwalifikowaniu do przyjęcia na Studia podejmuje Kierownik Studiów. Studia są uruchamiane jeżeli zgłosi się co najmniej 15 kandydatów.
Zgłoszenia:
Elżbieta Boniecka, pok. 253
tel. (22) 234 85 55, (22) 849 96 16, kom: 607 920 035
e-mail: iair@mchtr.pw.edu.pl, elzbieta.boniecka@pw.edu.pl
Termin zgłoszeń
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września. Początek zajęć – październik w roku akademickim danej edycji studiów.
Opłaty
14 800 zł, płatne w dwóch ratach
Dodatkowe informacje
W Studiach mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły studia wyższe I lub II stopnia (licencjackie, inżynierskie, magisterskie) na kierunkach technicznych, ekonomicznych lub menedżerskich. Wskazane, ale nie absolutnie obowiązujące, są doświadczenia zawodowe kandydata z zakresu racjonalizacji technicznej lub zarządzania przemysłowymi procesami produkcyjnymi. Kandydatem może być także osoba mająca profesjonalny kontakt z tymi dziedzinami, choć niekoniecznie formalnie wykształcona we wskazanych kierunkach studiów. W tych przypadkach i przypadkach szczególnych o przyjęciu na Studia decyduje Kierownik Studiów po rozmowie z kandydatem.
Zaliczenie Studium - na podstawie egzaminów z przedmiotów wykładowych i zaliczeń z pozostałych przedmiotów oraz oceny pracy końcowej i jej obrony.
Dokumentem potwierdzającym ukończenie studiów podyplomowych jest Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Politechnikę Warszawską.