Bazy danych - metody, narzędzia, praktyka

Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej
Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej

ul. Koszykowa 75, 00-662 Warszawa
Gmach Elektryczny, pokój GE322
tel. 22 234 7615; faks: 22 234 60 23
e-mail: podyplomowe@isep.pw.edu.pl

WWW
Kierownik

dr hab. inż. Andrzej Dzieliński

Charakterystyka

Studia adresowane są do osób, które zamierzają z sukcesem wykorzystać bazy danych w praktyce, projektantów, administratorów oraz końcowych użytkowników systemów bazodanowych.

Od innych studiów obszaru baz danych studia odróżniają dwie cechy: 1. studia są prowadzone metodami projektowymi z bardzo dużą liczbą warsztatów. 2. student jest otoczony indywidualną opieką mentora, który wspólnie ze studentem ustala jego szczegółowe potrzeby i dostosowuje program zajęć. Z tego powodu zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach. Wybrane zajęcia odbywają się metodą zdalną z wykorzystaniem platformy edukacyjnej. Student może dzięki temu dobrać tempo, czas pracy i zakres do własnych potrzeb.

Nad merytorycznym poziomem studiów czuwa Rada Programowa składająca się z ekspertów akademickich oraz Rada Merytoryczna gromadząca wybitnych i doświadczonych praktyków z przemysłu.

Studia powinny zainteresować: informatyków, ekonomistów, handlowców, pracowników administracyjnych, pracowników działów przetwarzających zbiory danych, analityków biznesowych i innych.

Studia oferują unikatowy program nauczania i dostęp do oprogramowania największych dostawców rozwiązań do modelowania, projektowania i budowy baz danych.

Program studiów obejmuje:

• Wiedzę i umiejętności z zakresu modelowania danych (ER, UML, ORM)
  • Wiedzę podstawową z zakresu budowy baz danych
  • Zasady bezpieczeństwa danych i normy bezpieczeństwa
  • Szkolenia z wiodących systemów zarządzania bazami danych (MS SQL, Oracle, IBM DB2)
  • Umiejętności programowania i dostrajania baz danych
  • Umiejętności pracy w narzędziach CASE (Enterprise Architect, IBM RSA, InfoSphere Data Architect)
  • Wiedzę na temat nowych trendów w bazach danych (bazy nierelacyjne, bazy XML, bazy multimedialne)
  • Bardzo dużą liczbę zajęć praktycznych łącznie 228 godzin w czasie dwu semestrów.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych praktyków.

Tematyka zajęć

• Modelowanie danych i procesów
  • Projektowanie baz danych
  • Systemy Zarządzania Bazami Danych (MS SQL, Oracle, DB2)
  • Programowanie i języki zapytań
  • Optymalizacja baz danych
  • Bazy danych w systemach mobilnych
  • Bezpieczeństwo danych i informacji
  • Narzędzia CASE w projektowaniu baz danych
  • Nierelacyjne bazy danych
  • Biurowe aplikacje baz danych
  • Seminarium problemowe
  • Wprowadzenie do baz danych
  • Projektowanie systemów w IBM RSA
Dwa semestry, 228 godzin
Zasady naboru
Przyjęcia w kolejności zgłoszeń. W studiach mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły studia wyższe 1. lub 2. stopnia (licencjackie, inżynierskie, magisterskie).
Wysokość opłaty wynosi 7950 zł. Opłatę można wnosić w dwóch ratach.
Dodatkowe informacje

Zajęcia odbywają się w systemie zjazdów sobotnio-niedzielnych, około 7 zjazdów w semestrze oraz w sieci Internet.

W czasie studiów studenci mogą uczestniczyć w programach studenckich Microsoft MSDN AA, Oracle – Academy, IBM Academic Initiative. Do ukończenia studiów nie jest wymagane napisanie pracy dyplomowej.