Rozstrzygnięto XVIII edycję internetowego konkursu matematycznego PW

fot. Ewelina Szczęsna, MiNI

26 kwietnia 2017 roku na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, podczas  uroczystości zakończenia XVIII edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich – Matematyka, ogłoszone zostały szczegółowe wyniki finału obecnej edycji Konkursu.

Zwycięzcą został Dominik Rafacz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem. Kolejne miejsca zajęli Tomasz Przybyłowski z toruńskiego Liceum Akademickiego UMK, Julia Ponczek - uczennica Gdańskiego Liceum Autonomicznego, Stanisław Gajda z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Jan Fabrowski reprezentujący Prywatne Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Zwycięzca oraz jego nauczycielka matematyki, pani Dorota Siwik-Górecka, odebrali główne nagrody czyli sprzęt komputerowy ufundowany przez Rektora Politechniki Warszawskiej..

Laureaci obecnej edycji Konkursu będą mieli zagwarantowany wolny wstęp na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, a wszyscy laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają w postępowaniu kwalifikacyjnym na dowolny inny wydział Politechniki Warszawskiej maksymalną liczbę punktów z matematyki.

W bieżącej edycji, która rozpoczęła się 10 listopada 2016 roku, wzięło udział prawie 2500 uczestników z całej Polski. Byli to uczniowie szkół z prawie 200 miejscowości. 158 najlepszych uczestników, którzy pomyślnie przeszli przez wszystkie etapy internetowe oraz półfinał zakwalifikowało się do finału Konkursu, który miał miejsce 8 kwietnia 2017 roku na Politechnice Warszawskiej. W ciągu 3 godzin jego uczestnicy rozwiązywali 5 zadań stworzonych z myślą o tym by wyłowić uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym. Rozwiązanie wszystkich zadań finałowych w przeznaczonym na to czasie wymagało od finalistów stosowania niestandardowych metod i twórczych umiejętności.

Zwycięzca Konkursu otrzymał 100 na 100 możliwych do zdobycia punktów. Stworzone przez niego rozwiązania niektórych zadań finałowych zadziwiły nawet doświadczonych matematyków. Wśród laureatów i wyróżnionych finalistów znalazło się 28 uczestników finału z najlepszymi wynikami. Uczestnicy finału Konkursu to uczniowie szkół z 48 miejscowości z całej Polski.

Więcej informacji, zadania finałowe, regulamin, szczegółowe relacje z poprzednich edycji oraz zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej Konkursu.