Náboj – zawody matematyczne dla uczniów

Młodzi matematycy w akcji, fot. BPI

58 zespołów złożonych z młodych pasjonatów matematyki spotkało się podczas niezwykłego międzynarodowego konkursu Náboj. Tu liczy się nie tylko wiedza i zdolności matematyczne, ale także szybkość.

7 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół nr 79 im Kostki Potockiego w Warszawie odbyły się międzynarodowe zawody matematyczne dla uczniów Náboj. Wydarzenie otworzył Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW.

Zawody są niezwykle widowiskowe, ponieważ po rozwiązaniu zadania, jeden z członków zespołu musi podbiec do stolika sędziowskiego, w którym sprawdzana jest odpowiedź. Jeśli rozwiązanie jest prawidłowe, zespół otrzymuje kolejne zadanie.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia>>>

Młodzi matematyczni pasjonaci występowali w pięcioosobowych zespołach, reprezentując swoje szkoły. Zawody trwały 120 minut, podczas których drużyny starały się rozwiązać jak najwięcej zadań.

W kategorii Junior trzy najlepsze wyniki osiągnęły zespoły z:

• II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie z Końskich (44 pkt)
  • XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z Warszawy (44 pkt)
  • Liceum Akademickiego z Torunia (41 pkt)

W kategorii Senior trzy najlepsze wyniki osiągnęły zespoły z:

• III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP z Gdyni (41 pkt)
  • V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego z Krakowa (40 pkt)
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa (38 pkt)

Dwa polskie zespoły (z II Liceum Ogólnokształcącego z Końskich i XIV Liceum Ogólnokształcącego z Warszawy) zajmują w międzynarodowej klasyfikacji (w kategorii Juniorów) drugie i trzecie miejsce. Przed nimi jest jedynie drużyna z Węgier. W kategorii Seniorów międzynarodową klasyfikację otwierają polskie drużyny: III Liceum Ogólnokształcące z Gdyni i V Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa.

Poziom trudności zadań w konkursie jest adekwatny zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej. Poziom trudności zadań wzrasta wraz z upływem czasu – każde kolejne zadanie jest coraz bardziej skomplikowane. Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny.

Politechnika Warszawska jest jednym z organizatorów konkursu. Więcej informacji na stronie konkursu.