Náboj – nietypowe zawody matematyczne

Międzynarodowe zawody matematyczne Náboj 2019 odbyły się 22 marca, fot. BPI

Za nami kolejna edycja międzynarodowego konkursu Náboj, w którym szkolne drużyny pasjonatów matematyki starały się rozwiązać jak najwięcej kreatywnych zadań liczbowych. Aby sprostać temu wyzwaniu, młodzi uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również umiejętnością współpracy i szybkością. Politechnika Warszawska po raz kolejny patronowała temu wydarzeniu.

Zawody rozpoczęły się jednocześnie w 17 europejskich miastach, w tym 4 polskich: Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Warszawska rywalizacja odbyła się w Centrum Sportu Wilanów znajdującym się przy Zespole Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego.

Pięcioosobowe zespoły występujące w kategoriach Junior (uczniowie z klas niższych niż dwie ostatnie klasy szkoły średniej) i Senior (uczniowie w dowolnym wieku) w ciągu 120 minut rozwiązywały zadania o różnym stopniu trudności. Różniły się one jednak znacząco od problemów, z którymi można spotkać się w szkolnych podręcznikach. Organizatorzy Náboja dbają bowiem o to, by zadania sprawdzały nie tylko umiejętności matematyczne, ale też zdolność twórczego myślenia i rozumowania logicznego. Dzięki takiej strukturze konkursu zwyciężyć mogą nie tylko uczniowie, którzy wcześniej brali udział w olimpiadach matematycznych, ale także ci, którzy nie mają takich doświadczeń.

Najlepszym drużynom dyplomy wręczał Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW.

Wyniki warszawskiego Náboja 2019, kategoria Juniorzy

• Prywatne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Lublin
  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV, Warszawa
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej, Łódź