Dziewczyny na Politechniki 2017

Przekonaj się, że "Nauka jest Kobietą" - odwiedź Politechnikę Warszawską 30 marca 2017 roku, fot. Paweł "Tymek" Tymiński, TVPW

To już dziś! Zapraszamy do Gmachu Głównego

"Nauka jest Kobietą" - to hasło tegorocznej edycji Dnia Otwartego tylko dla Dziewczyn na Politechnice Warszawskiej. Wszystkie dziewczyny zainteresowane studiami na naszej Uczelni zapraszamy na Politechnikę 30 marca 2017 roku.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

- Z satysfakcją obserwuję, że z roku na rok na naukę w uczelniach technicznych decyduje się coraz więcej pań - mówi prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW. - Studentki Politechniki Warszawskiej osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, zdobywają nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych. Znajdują tutaj możliwości do rozwijania swoich zainteresowań naukowych, a także tych związanych z aktywnością sportową, artystyczną czy działalnością samorządową.

Podczas tegorocznej edycji Dziewczyn na Politechniki udowodnimy kandydatkom na studia, że nawet w typowo kobiecych tematach takich jak moda, kosmetyki, zdrowie i kuchnia można odnaleźć aspekt naukowy. Nauka jest Kobietą, nie tylko dlatego, że rzeczownik "nauka" jest rodzaju żeńskiego, ale przede wszystkim dlatego, że podobnie jak kobieta, jest nieprzewidywalna i fascynująca zarazem.

Wiedzą o tym studentki Politechniki Warszawskiej, które osiągają sukcesy na polu naukowym czy artystycznym. Dziewczyny studiujące na PW, podobnie jak ich koledzy, angażują się w działalność w licznych kołach naukowych i organizacjach studenckich, projektują niesamowite wynalazki, uczestniczą w tworzeniu nowych rozwiązań dla biznesu.

Naukowy Program:

Fascynujące wykłady

10.00 – 10.30 Kobieca strona nauki  - to co nieprzewidywalne, jest fascynujące
dr inż. Kinga Kurowska, p.o. Kierownik, Dział Rozwoju Innowacyjności Młodych Naukowców, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW

• Politechnika kojarzy nam się zwykle z przedmiotami ścisłymi, zaawansowanymi technologiami, innowacjami w technice. Twarda wiedza jest niezwykle istotna, ale bardzo ważna jest interdyscyplinarność i umiejętność komunikacji z otoczeniem. Czy na Politechnice trzeba się tylko uczyć programowania i projektowania linii produkcyjnych (co jest niezwykle ciekawe)? Otóż nie… i bynajmniej nie zależy to od płci.

10.30 – 11.00 Kuchnia – laboratorium w domowym zaciszu
Dariusz Aksamit, fizyk medyczny, doktorant z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej

• Kuchnia ukaże nam się jako laboratorium. Substancje, reakcje chemiczne, przyrządy kuchenne wykorzystywane na co dzień, przedstawione zostaną w nowym, naukowym świetle.

11.00 – 11.30 Jak moda wpływa na zdrowie, czyli różnica między Czarodziejką a Czarownicą
Anna Protas, dziennikarka, "Claudia"

• Od słynnych stóp Chinek po współczesne noszenie japonek. Do czego prowadzą niewygodne buty. Wszystkie grzechy ciasnych ubrań. Moda na odkryte części ciała, od biodrówek po gołe kostki. Za ciężkie torby, niewygodne okulary, zbyt małe biustonosze. O tym, jak znikome pojęcie mają kobiety o wpływie ubrań na ciało oraz jaką krzywdę wyrządzić może nieświadomość.

11.30 – 12.00 Teatr Improwizowany
Bez klepki

• Spektakl dedykowany kobietom nauki.

12.00 – 12.30 Życie kobiety nauki: flirt z robotami
prof. dr hab. inż. Teresa Zielińska, Wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej, Politechnika Warszawska

• Robotyka jako sposób na życie. Jak wygląda praca kobiety naukowca, czym są humanoidy i jak roboty potrafią zorganizować podróż dookoła świata.

12.30 – 13.00 Zamknij oczy i wyobraź sobie ... inżyniera ...
Karolina Marzantowicz, IBM Distinguished Engineer

• Świętując w marcu międzynarodowy Dzień Kobiet, często przytaczane są statystyki o tym jak mało jest kobiet w branżach technicznych. Psychologowie i socjologowie badają trendy i doszukują się przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak wyobrażamy sobie inżyniera, informatyka, programistę? Co robią w wolnym czasie? I czy w tym przeładowanym technologią i matematyką świecie jest miejsce dla kobiet?

Nieprzewidywalne warsztaty

13.30 – 15.00 Co na to nos? Warsztaty z komponowania perfum
Katarzyna Kochańska

• Ile zapachów jest w stanie rozróżnić człowiek? Czym jest zapach? Co się dzieje w nosie i czemu niektóre zapachy są przyjemne, a inne odrażające? Jak je mieszać? Co do czego pasuje?

13.30 – 15.00 Warsztaty z wytwarzania kosmetyków
Koło Naukowe Herbion

• Podczas warsztatu dziewczyny będą miały okazję zapoznać się z podstawami produkcji kosmetyków. Uczestniczki dowiedzą się, że każdy składnik kosmetyku ma swoją rolę w działaniu produktu. Uczestniczki warsztatu wykonają m.in. własne kule kąpielowe.

13.30 - 15.00 Nauka w kuchni i od kuchni

• Jak łączyć gastronomię z nauką? Tajemnice kuchni molekularnej: żelowanie, kulkowanie, piankowanie. Warsztaty z gotowania jajka.

Zwiedzanie PW

13.30 - 15.00 Spacer z przewodnikiem

• Osoby, które chciałyby lepiej poznać zakamarki Politechniki Warszawskiej, a nie planują uczestniczyć w żadnych warsztatach, serdecznie zapraszamy na Spacer po Kampusie i Wydziałach PW z przewodnikiem.

Partner akcji