Energetyka odnawialna w praktyce – nasi studenci w finale konkursu

Dominik Selwa, Monika Lis, Michał Zarębski i Łukasz Kulas

Zespół z PW pracuje nad finałową prezentacją swojego pomysłu, fot. Facebook

Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej zakwalifikował się do finału polskiej edycji międzynarodowego konkursu EDPR University Challenge. – Zajmowaliśmy się zastosowaniem energetyki odnawialnej w transporcie publicznym – wyjaśnia Monika Lis, koordynatorka projektu.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

EDPR University Challenge to konkurs promowany przez EDP Renewables – jedną z największych firm na rynku energii odnawialnej. Uczestnicy mają stworzyć projekt, który w obszarach technicznych, marketingowych lub biznesowych jest zgodny z rzeczywistością EDP Renewables. Zgodnie z regulaminem, do gali finałowej, która w tym roku odbędzie się 11 października, uczestnicy nie mogą ujawniać szczegółowych informacji na temat swoich pomysłów.

Dlaczego nasi studenci postanowili wziąć udział w konkursie? – Stwierdziliśmy, że chcemy spróbować zrobić coś sami, poza uczelnią i sprawdzić, czy będziemy potrafili współpracować, stworzyć coś od zera, bez wykładowców mówiących nam, co robić – opowiada Monika Lis.

Tak powstał czteroosobowy zespół. Monika Lis, Dominik Selwa i Michał Zarębski studiują na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, a Łukasz Kulas jest z Wydziału Elektrycznego.

– Ja zostałam koordynatorem naszej grupy i jestem odpowiedzialna za część ekonomiczną i dobór źródeł energii – precyzuje Monika Lis. – Dominik zajmuje się symulacjami w programach graficznych, Łukasz wszystkim, co dotyczy obwodów i obliczeń elektrycznych, a Michał rozeznaniem w polskim rynku energetycznym i zbieraniem szczegółowych informacji o transporcie.

Studenci Politechniki Warszawskiej pracowali nad projektem przez dwa miesiące, przez ostatnie dwa tygodnie po 8 godzin dziennie. Efekt swoich wysiłków mieli przedstawić w formie raportu, który musiał obejmować analizę techniczną i ekonomiczną projektu. – Wszystko inne było dowolne, my ze względu na pomysł zdecydowaliśmy się na symulacje w programach graficznych – dodaje Monika Lis.

Co ważne, materiały na konkurs trzeba było przygotować po angielsku.

– Teraz musimy przygotować prezentację w rodzaju tych start-upowych, oczywiście po angielsku – wyjaśnia Monika Lis.

Wybór najlepszych projektów przebiega w dwóch etapach. W pierwszym zaprezentuje się 15 drużyn zakwalifikowanych do finału. W drugim etapie już tylko 5. To z nich zostaną wskazani laureaci trzech pierwszych miejsc. Zwycięski zespół otrzyma 15 tys. zł, druga nagroda to 10 tys. zł, a trzecia – 5 tys. zł.

***

Znamy już wyniki konkursu. Nasi studenci zajęli w nim trzecie miejsce. Więcej o ich sukcesie i szczegółach projektu piszemy w tekście na stronie PW

Agnieszka Kapela

Biuro ds. Promocji i Informacji