Znak Politechniki Warszawskiej

Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) prezentujemy cały wachlarz dziedzin, którymi zajmują się pracownicy, studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Piszemy o ich wynalazkach, odkryciach, projektach.

Artykuły pokazują nie tylko efekt prac, ale też drogę, która doprowadziła (lub wciąż prowadzi) do sukcesu. Za pomysłami i odkryciami kryją się przecież pełni pasji ludzie. Chcemy w ten sposób zainspirować kolejnych badaczy.

Zamienić minus na plus

Przeciwnik podbiega. Robi zamach i... z całej siły kopie naszego piłkarza w goleń. A on? Nic nie czuje - tak mają działać specjalne ochraniacze, które powstają na Politechnice Warszawskiej.

Łącze inżynierskie typu SMART

Zespół z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej uzyskał w PSE S.A. dopuszczenie do stosowania nowego łącza inżynierskiego typu SMART w urządzeniach automatyki stacji wysokiego napięcia. Twórcami tego łącza są dr inż. Ryszard Kowalik, dr inż. Marcin Januszewski, mgr inż. Emil Bartosiewicz z Zakładu Aparatów i Automatyki Elektroenergetycznej Instytutu Elektroenergetyki.

Piko-projektory przyszłości

Badacze z Politechniki Warszawskiej pracują nad piko-projektorem holograficznym, który pozwoli na improwizowane pokazy slajdów, zdjęć i filmów na ścianie lub kartce papieru. Pokazy będą mogły odbywać się przy normalnym oświetleniu i trwać wiele godzin,  a do tego będziemy potrzebowali jedynie standardowego telefonu z naładowaną baterią.

Urządzenie do skanowania przestrzeni za pomocą ultradźwiękowego obrazowania 3D

Koło Naukowe Radiolokacji i Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów działające na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych stworzyło prototypowe urządzenie przeznaczone do skanowania przestrzeni za pomocą ultradźwiękowego obrazowania 3D ze sterowaną wiązką na platformie ruchomej. Jest to pośredni krok do stworzenia autonomicznego robota pozwalającego na zdalne skanowanie przestrzeni i tworzenia mapy otoczenia.

Innowacyjna ciecz do kamizelek kuloodpornych

Nad wynalazkiem pracował zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej (prace realizowane były na Wydziale Inżynierii Materiałowej przy udziale prof. Marcina Leonowicza przyp. red.), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Innowacja została opracowana ramach projektu "Inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Skaner do badań nieniszczących kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi

Zespół dr. inż. Bartłomieja Salskiego z Instyturu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW opracował nową metodę badań nieniszczących kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi, stosowanych coraz powszechniej do budowy konstrukcji lotniczych, turbin wiatrowych i wielu innych aplikacji, w których pożądany jest niewielki ciężar urządzeń bez pogorszenia ich własności mechanicznych.