Znak Politechniki Warszawskiej

Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) prezentujemy cały wachlarz dziedzin, którymi zajmują się pracownicy, studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Piszemy o ich wynalazkach, odkryciach, projektach.

Artykuły pokazują nie tylko efekt prac, ale też drogę, która doprowadziła (lub wciąż prowadzi) do sukcesu. Za pomysłami i odkryciami kryją się przecież pełni pasji ludzie. Chcemy w ten sposób zainspirować kolejnych badaczy.

Bioimplant odtworzy chorą kość

Wytwarzanie bioimplantów „na miarę”, wspomagających regenerację i odtworzenie ubytków kostnych u ludzi i zwierząt to cel grupy naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. nzw. dr hab. inż. Wojciecha Święszkowskiego.

PW promuje rozwój Jednostek Samorządu Terytorialnego

Jak rozwijają się polskie miasta i gminy? Od ponad dekady na to pytanie odpowiadają badacze z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, którzy są autorami słynnego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. 

PW-SAT2. Kolejny satelita z Politechniki Warszawskiej w budowie

Od 1957 roku ludzkość wysyła obiekty kosmiczne na orbitę okołoziemską. Obecnie nad naszymi głowami znajduje się ok. 3.600 satelitów z czego tylko 1.000 aktywnych. Dotychczas skatalogowano ok. 20.000 obiektów o średnicy większej niż 5 cm wytworzonych przez człowieka. Szacunki mówią o 300.000 śmieciach mniejszych niż 1 cm. Na tę liczbę składają się m.in. części rakiet wielostopniowych, satelitów i pozostałości eksploatacyjne będące wynikiem np. satelitarnych zderzeń. Są to tzw. kosmiczne śmieci.

Skaner miejsca zbrodni

Na Wydziale Mechatroniki PW powstaje skaner tworzący trójwymiarową wizualizację miejsca zdarzenia. Czy polską kryminalistykę czeka technologiczna rewolucja? 

Naukowcy z Wydziału Architektury twórcami pierwszego w Polsce domu z ziemi

7 grudnia 2012 roku w Parku Ekologicznym w Pasłęku odbyło się uroczyste oddanie do użytku budynku doświadczalno-dydaktycznego wykonanego z surowej ziemi. Autorami projektu są pracownicy Wydziału Architektury PW - prof. dr hab. Teresa Kelm, dr inż. arch. Jerzy Górski oraz mgr inż. arch. Marek Kołłątaj.

Nowa komorowa protezka strzemiączka

Konstrukcja naśladuje budowę fizjologicznej okolicy niszy okienka owalnego, stanowiąc tym samym alternatywę dla protezki tłoczkowej. Projekt, autorstwa naukowców z Wydziału Mechatroniki PW, został wyróżniony w konkursie TANGO. 

Analiza i kontrola dysparycji dla potrzeb realistycznej wizualizacji stereoskopowej

Prof. Przemysław Rokita oraz mgr inż. Łukasz Dąbała, z Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Informatyki WEiTI PW, we współpracy z Instytutem Maxa Plancka oraz MIT opracowali nowe metody generowania wysokiej jakości obrazów stereoskopowych wykorzystujące oryginalną metodę analizy i kontroli dysparycji.

Rozwiązania dla branży energetycznej

Zespół pracowników Zakładu Sieci i Systemów Elektroenergetycznych (Wydział Elektryczny), w ramach projektów 4RES oraz ElGrid realizowanych przez firmę Globema Sp. z o. o., przy współudziale Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej opracował innowacyjne metody obliczeniowe, optymalizacyjne oraz prognostyczne dla branży energetycznej.

Supersamochód - kompromis pomiędzy estetyką a aerodynamiką

Politechnika Warszawska ma swój wkład w budowę pierwszego polskiego supersamochodu, jakim jest Arrinera Hussarya. Zespół pod kierownictwem prof. nzw. dr. hab. inż. Janusza Piechny (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW) brał udział w testach aerodynamiki. Ponadto pracował nad aktywnym systemem tłumienia drgań pojazdu (Arrinera Automotive S.A. i Politechnika Warszawska otrzymali finansowanie w kwocie 2 634 400 zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na ten cel).

Wkład PW w misję Rosetta

W nadchodzących dniach lądownik Philae europejskiej misji Rosetta podejmie pierwsze w historii ludzkości badania geologiczne na powierzchni komety. W podłoże wbije się penetrator MUPUS, którego wyjątkowe parametry mechaniczne osiągnięto dzięki metodzie inżynierii powierzchni opracowanej na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW. Zastosowano w nim także układ scalony Rosettabis zaprojektowano w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW. 

Tranzystory z półprzewodników szerokopasmowych w energoelektronice

W jaki sposób przekształcać energię elektryczną przy jak najmniejszych stratach mocy? Nad wykorzystaniem do tego celu tranzystorów wykonanych z półprzewodników o szerokim paśmie przewodzenia - węglika krzemu (SiC) i azotku galu (GaN) pracują badacze w Zakładzie Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej.

Metodyka oceny ryzyka na potrzeby systemu zarządzania kryzysowego RP

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności nakazuje każdemu krajowi członkowi UE wprowadzenie krajowej metodyki oceny ryzyka w ochronie infrastruktury krytycznej państwa. Wydział Zarządzania PW brał udział w opracowaniu dokumentu.

PIKAOM, czyli nowe technologie w diagnostyce patomorfologicznej

 "Platforma internetowa komputerowej analizy obrazów mikroskopowych do wspomagania współczesnej diagnostyki patomorfologicznej" to projekt badawczy realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Biocybernetyki Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Politechnika Warszawska - zespół prof. nzw. dr. hab. inż. Tomasza Markiewicza z Wydziału Elektrycznego.

Rekonstrukcja szybowca Sl-1 Akar

Z okazji obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa podjęło się rekonstrukcji pierwszego szybowca skonstruowanego na Politechnice.

Nowatorska metoda projektowania iluminacji

W następstwie działalności naukowej pracowników Zakładu Techniki Świetlnej, skupionych wokół osoby prof. dr hab. Wojciecha Żagana, przy projektowaniu oświetlenia obiektów budowlanych wykorzystywana jest nowatorska metoda projektowania iluminacji opierająca się na komputerowej wizualizacji charakteryzującej się dużym realizmem, tzw. dokładnością fotorealistyczną. Jest to punkt zwrotny w podejściu do iluminacji obiektów, pojawiła się bowiem możliwość wiarygodnej oceny rezultatów projektu na podstawie obrazu symulacyjnego,  na długo przed fizyczną realizacją koncepcji oświetlenia.

Robot wykryje użycie broni biologicznej

Maszyny zastępujące człowieka w działaniach wojennych to już nie tylko domena filmów science fiction. Politechnika Warszawska uczestniczy w projekcie, który przekuwa takie fantazje w rzeczywistość.

Politechnika na celowniku, czyli PW-61 wkrótce w powietrzu

Cele latające to maszyny powszechnie używane przez wojsko do szkolenia artylerzystów na poligonach. Zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej opracował projekt koncepcyjny i techniczny nowego samolotu nazwanego Cel Latający PW-61.

Sztuczna pszczoła

Gdy hodowcy rzepaku dowiedzieli się, nad czym pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej, żeby im pomóc, zasadzili niskopienne odmiany rzepaku. A teraz trzymają kciuki za szybkie skończenie wynalazku.

Zamienić minus na plus

Przeciwnik podbiega. Robi zamach i... z całej siły kopie naszego piłkarza w goleń. A on? Nic nie czuje - tak mają działać specjalne ochraniacze, które powstają na Politechnice Warszawskiej.

Łącze inżynierskie typu SMART

Zespół z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej uzyskał w PSE S.A. dopuszczenie do stosowania nowego łącza inżynierskiego typu SMART w urządzeniach automatyki stacji wysokiego napięcia. Twórcami tego łącza są dr inż. Ryszard Kowalik, dr inż. Marcin Januszewski, mgr inż. Emil Bartosiewicz z Zakładu Aparatów i Automatyki Elektroenergetycznej Instytutu Elektroenergetyki.

Piko-projektory przyszłości

Badacze z Politechniki Warszawskiej pracują nad piko-projektorem holograficznym, który pozwoli na improwizowane pokazy slajdów, zdjęć i filmów na ścianie lub kartce papieru. Pokazy będą mogły odbywać się przy normalnym oświetleniu i trwać wiele godzin,  a do tego będziemy potrzebowali jedynie standardowego telefonu z naładowaną baterią.

Urządzenie do skanowania przestrzeni za pomocą ultradźwiękowego obrazowania 3D

Koło Naukowe Radiolokacji i Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów działające na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych stworzyło prototypowe urządzenie przeznaczone do skanowania przestrzeni za pomocą ultradźwiękowego obrazowania 3D ze sterowaną wiązką na platformie ruchomej. Jest to pośredni krok do stworzenia autonomicznego robota pozwalającego na zdalne skanowanie przestrzeni i tworzenia mapy otoczenia.

Innowacyjna ciecz do kamizelek kuloodpornych

Nad wynalazkiem pracował zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej (prace realizowane były na Wydziale Inżynierii Materiałowej przy udziale prof. Marcina Leonowicza przyp. red.), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Innowacja została opracowana ramach projektu "Inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Skaner do badań nieniszczących kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi

Zespół dr. inż. Bartłomieja Salskiego z Instyturu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW opracował nową metodę badań nieniszczących kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi, stosowanych coraz powszechniej do budowy konstrukcji lotniczych, turbin wiatrowych i wielu innych aplikacji, w których pożądany jest niewielki ciężar urządzeń bez pogorszenia ich własności mechanicznych.