Z noblistą na ty - nasi absolwenci o współpracy z laureatami Nagrody Nobla

Mgr inż. Wojciech Danowski, prof. Bernard L. Feringa i dr inż. Wiktor Szymański

Z prof. Bernardem L. Feringą (w środku) współpracują mgr inż. Wojciech Danowski (po lewej) i dr inż. Wiktor Szymański (po prawej), fot. archiwum prywatne

W tym roku najważniejsze dla chemików wyróżnienie otrzymali Jean Pierre Sauvage Sauvage (emerytowany profesor Uniwersytetu w Strasburgu i dyrektor ds. badań we francuskim CNRS), Sir James Fraser Stoddart (Uniwersytet Northwestern w Evanston w Stanach Zjednoczonych) i Bernard L. Feringa (Uniwersytet w Groningen). Nagrodzono ich za zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych, które mają być wykorzystywane w rozwoju nowych materiałów, czujników i systemów przechowywania energii.

Trzech naukowców związanych z Politechniką Warszawską miało (i wciąż ma) okazję współpracować z tegorocznymi noblistami. Dr inż. Wiktor Szymański i mgr inż. Wojciech Danowski uczestniczą w badaniach zespołu prof. Feringi, a dr inż. Wojciech Bury, w ramach współpracy między grupami badawczymi, ma na swoim koncie wspólne publikacje z prof. Stoddartem.

W ubiegłą środę – czyli dniu ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla z chemii – dr Szymański miał o 10.30 spotkanie z prof. Feringą. – Mamy wspólnego doktoranta i omawialiśmy właśnie jego projekty – relacjonuje badacz. – O 10:45 zadzwonił telefon... jak się później okazało, to był ten telefon, o którym każdy naukowiec marzy. Ben się zniecierpliwił, że ktoś przeszkadza mu w rozmowie o nauce, a to lubi najbardziej. Poprosił, żebyśmy zaczekali przed jego biurem. Laureaci informowani są na godzinę przed oficjalnym ogłoszeniem i dostają embargo na informowanie kogokolwiek. Więc Ben poprosił nas do pokoju i jak gdyby nigdy nic dokończył spotkanie, dając wiele dobrych rad do projektów. Ciągle nie wyobrażam sobie, jak mógł usiedzieć spokojnie, wiedząc, że właśnie dostał Nagrodę Nobla...

– W środę, jak co roku, oglądaliśmy wszyscy transmisję z konferencji Komitetu Nagrody Nobla – opisuje Wojciech Danowski. – Gdy padły słowa: „Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii dotyczy najmniejszych na świecie maszyn”, pomyślałem sobie, że to chyba nie dzieje się naprawdę. Sądząc po reakcjach kolegów i koleżanek, wszyscy myśleli tak samo. Bena najlepiej opisuje to, jak zachował się po otrzymaniu nagrody. Tuż po konferencji telefonicznej z Komitetem Noblowskim wyszedł ze swojego gabinetu i tylko podziękował wszystkim doktorantom, postdokom oraz pracownikom, co więcej, dodał, że ta nagroda jest właściwie dla nas wszystkich za wspólną ciężką pracę, po czym odwrócił się i zamknął w swoim gabinecie.

To, że obaj absolwenci PW współpracujący z prof. Feringą piszą o nim Ben – to oczywiście nie przypadek czy niedopatrzenie. W Holandii, także na uczelniach, relacje są znacznie swobodniejsze niż w Polsce. Radość z Nobla wszędzie jest jednak taka sama.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.