Znak Politechniki Warszawskiej

Wynalazki z PW w konkursie SOCZEWKI FOCUSA 2016

Cztery projekty z PW nominowane do Soczewek Focusa

W tym roku aż cztery projekty tworzone na PW zostały nominowane do Soczewek Focusa

Głosowanie trwa do jutra!

W kategorii "Innowacje techniczne" można głosować ma rakietę TuCan, stworzoną przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego oraz B-droida (sztuczną pszczołę), nad którą pracuje dr Rafał Dalewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Natomiast w kategorii "Innowacje medyczne" nominowane są: sztuczna krew, nad którą pracuje zespół prof. Tomasza Ciacha z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz chip minitorujący zdrowie - BioSoC.

Soczewki FOCUSA to plebiscyt, który prezentuje utalentowanych naukowców i wynalazców. Innowacyjne projekty mogą powstawać także w Polsce, czego dowodem jest 15 nominowanych w 3 kategoriach. O wyróżnienie rywalizują wynalazki z obszaru medycyny, techniki i informatyki. To internauci zadecydują, który z wynalazków zdobędzie SOCZEWKĘ FOCUSA 2016. Swoich faworytów można wybierać na stronie soczewki.focus.pl. Głosowanie internautów trwa do 31 marca 2017.

Kategoria innowacje medyczne:

BioSoC - chip monitorujący zdrowie

BioSoC to system, który pozwoli kontrolować parametry życiowe m.in. kierowców czy operatorów maszyn. System umożliwia zbieranie informacji, ich analizę i interpretację przy wykorzystaniu tylko jednego układu scalonego. Jest to osiągnięcie unikalne w skali światowej. Dzięki powyższym cechom stanowi doskonałą bazę do budowy rozwiązań technicznych na rynek urządzeń przenośnych, jak również bardzo szybko rozwijający się rynek tzw. technologii ubieralnych (ang. wearables). Skonstruował go zespół dr. hab. inż. Witolda Pleskacza, prof. PW z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych we współpracy z Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej, Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, Instytutem Technologii Elektronowej i firmą FONON Sp. z o. o.

Więcej o układzie pisaliśmy w cyklu BIT PW. 
 

Sztuczna krew

Wynalazek spełnia najważniejszą funkcję krwi – przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla, a więc tę, za którą odpowiedzialne są erytrocyty. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW podkreślają, że ich syntetyczna krew nie ma zastąpić tej prawdziwej. Ma pomóc, kiedy ktoś, np. w wyniku wypadku, straci dużo krwi. Trzeba wtedy uzupełnić jej objętość (dzisiaj robi się to, wykorzystując roztwory dekstranu czy sól fizjologiczną), ale bywa, że to nie wystarcza, by umożliwić normalny transport tlenu, przede wszystkim do mózgu. W celu rozwijania technologii powołano spółkę typu spin off – NanoSanguis.

O projekcie pisaliśmy na stronie internetowej PW. 

 

Kategoria innowacje techniczne:

TuCan - rakieta do wynoszenia satelitów

TuCana można wykorzystać do wynoszenia do atmosfery niewielkich instrumentów badawczych. Na pokładzie rakiety znajduje się miejsce dla ośmiu eksperymentów tzw. CanSatów, rozmiarem zbliżonych do puszki napoju o pojemności 0,33 litra i masie ok. 350 gramów. Sam TuCan ma ponad 2 metry, a jego masa startowa wynosi ok. 28 kilogramów. Stworzyli go członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego.

Więcej o projekcie naszych studentów. 

 

B-droid - robot zapylający rośliny

W ciągu 4 lat prac udało się stworzyć autonomiczny system do mechanicznego zapylania roślin. Rozwiązania były testowane w dwóch układach: jeżdżącym i latającym. Nad B-Droidem pracowali naukowcy z wielu dziedzin. Zespołem kieruje dr inż. Rafał Dalewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Robot obserwuje teren za pomocą kamer, na podstawie tych obrazów sprawdza, czy widzi w swojej okolicy kwiaty. Jeśli "zobaczy" kwiat, ustala jego położenie w przestrzeni, a następnie przygotowuje sobie dane, aby miotełką do przenoszenia pyłku dotrzeć do kwiatu, zebrać pyłek, a po znalezieniu kolejnego kwiatu przenieść go dalej.

O szczegółach projektu pisaliśmy w cyklu Badania - Innowacje - Technologie.