Wielkie możliwości Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości

Prezentacja gogli Oculus Rift, które znajdują się w Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości na PW

Wkrótce korzystanie z gogli VR może się stać codziennością, fot. Krzysztof Kaczmarski

Zakładasz specjalne gogle i przenosisz się do innego świata. To, co widzisz, słyszysz i czego doświadczasz, jest tak bardzo realne… Aż trudno uwierzyć, że to rzeczywistość wykreowana przez programistów. Nad różnymi zastosowaniami takiej technologii pracują pracownicy i studenci z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

– Wciąż się tu urządzamy – mówią dr inż. Joanna Porter-Sobieraj i dr inż. Krzysztof Kaczmarski.

Wchodzimy do sali 310 na Wydziale MiNI. To tu mieści się Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. Pomieszczenie wygląda jak zwykła sala, w której odbywają się zajęcia. Są stoliki, krzesła, komputery… Dzięki goglom, kontrolerom, a także – przede wszystkim – kreatywności pracujących ludzi, mogą tu powstać rozwiązania, które ułatwią nasze codzienne życie albo dostarczą rozrywki na najwyższym poziomie.

Taka wizja może stać się rzeczywistością dzięki współpracy, którą w 2016 roku Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych nawiązał w ramach inicjatywy VR First z firmą Crytek. To twórca silników do gier CryENGINE, wykorzystywanych m.in. w serii Crysis czy Kingdom Come: Deliverance. W listopadzie 2016 roku Wydział MiNI został pierwszym partnerem akademickim konsorcjum VR First w Polsce. Dzięki temu dzisiaj na Politechnice Warszawskiej działa Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości.

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją Promocji i Informacji w Internecie) w celu zgłaszania swoich projektów: