Warsaw Team w finale prestiżowego hackathonu dla superkomputerów

Michał Bedliński, student II roku z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, członek zespołu Warsaw Team, źr. YouTube

Michał Bedliński, student II roku z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW jest członkiem zespołu, który zakwalifikował się do finału ASC17 – prestiżowego turnieju dla młodych pasjonatów zainteresowanych tworzeniem oprogramowania dla superkomputerów.

Warsaw Team to sześcioosobowy zespół studentów z Warszawy, pracujący pod kierunkiem dr. Macieja Cytowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się około 230 zespołów, z których do finału wyłoniono jedynie 20. Członkami Warsaw Team są:

• Jan Kopański, student III roku, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, UW
  • Marcin Mielniczuk, student III roku, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, UW
  • Adam Sobecki, student II roku, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, UW
  • Szymon Pajzert, student II roku, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, UW
  • Bartosz Zięba, student III roku, Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo, WAT
  • Michał Bedliński, student II roku, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, PW

Zadanie, z którym musieli zmierzyć się zawodnicy, polegało na takim zoptymalizowaniu aplikacji, by maksymalnie wykorzystać możliwości obliczeniowe zaprojektowanego przez użytkowników klastra o mocy nieprzekraczającej 3 kW. Wymagało to dogłębnej wiedzy o nowoczesnych architekturach komputerowych i akceleratorach obliczeń oraz umiejętności jej zastosowanie do rozwiązania konkretnych problemów. Podczas przygotowań studenci uzyskali dostęp do najpotężniejszego komputera na świecie: Sunway TaihuLigh. W finale jednym z najważniejszych zadań będzie przyśpieszenie kodu na tym właśnie komputerze.

Finał konkursu ASC17 odbędzie się w dniach 24–28 kwietnia 2017 roku w chińskim National Supercomuputing Center w Wuxi.

Źródło: icm.edu.pl