Znak Politechniki Warszawskiej

W Polsce skończył Politechnikę, w Ameryce opracował walkie-talkie

Walkie-talkie

Walkie-talkie to najważniejszy wynalazek Henryka Magnuskiego

Jest czerwiec 1939 roku. Henryk Magnuski – 30-letni pracownik Państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych wyjeżdża do Nowego Jorku zobaczyć, jak Amerykanie pracują nad nowoczesnymi nadajnikami radiowymi. Nie wie, że za kilka miesięcy wybuchnie II wojna światowa, która zmieni jego życie. 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Konflikt oznaczał, że Magnuski nie mógł wrócić do Polski. Mógł za to rozwijać swoją karierę zawodową. W 1940 roku znalazł zatrudnienie w firmie Galvin Manufacturing Corporation (GMC), która siedem lat później zmieniła nazwę na Motorola. Zdolny inżynier z Polski, po studiach z zakresu telekomunikacji na Politechnice Warszawskiej (skończył je w 1934 roku), w PZT kierujący zespołem projektującym radiostacje wojskowe, szybko pokazał swoje możliwości także w Stanach Zjednoczonych.

Jego pierwszą ważną konstrukcją opracowaną na emigracji był radiotelefon oznaczony kodem SCR 536. Urządzenie zostało nazwane handie-talkie. Zgodnie ze specyfiką ówczesnych czasów, służyło oczywiście wojsku. Dzięki niemu żołnierze mogli się ze sobą łatwo i bezpiecznie kontaktować. Do głównych zalet radiotelefonu należały mała waga (ok. 2 kg) i wytrzymałość. Można go było nawet – w razie potrzeby – na krótko zanurzyć w wodzie.

O sukcesie wynalazku niech świadczy liczba egzemplarzy wyprodukowanych przez GMC od grudnia 1941 do zakończenia II wojny światowej – ponad 100 tysięcy.

Dziełem życia Magnuskiego okazał się jednak inny sprzęt – radiostacja SCR 300. 

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.