TechOcean – inżynierowie do zadań specjalnych

Członkowie zespołu tworzącego TechOcean zajmują się robotyką od kilku lat, fot. kadr z filmu promującego Targi KONIK

Wszyscy studiowali lub jeszcze studiują na Politechnice Warszawskiej. Wraz z Prezydentem RP reprezentowali nasz kraj podczas misji gospodarczej w Szwecji, a ich produkt – Internet of Robots – zajął II miejsce w międzynarodowym konkursie Robot Launch organizowanym przez Dolinę Krzemową. Sami dość odważnie mówią, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

– Jeżeli ktoś zgłasza się do nas nawet z najdziwniejszym problemem czy pomysłem, np. chce żeby jego wentylator kaszlał, jeśli w powietrzu pojawią się zanieczyszczenia, to my z chęcią podejmiemy się takich zadań – mówi Błażej Żyliński, współwłaściciel TechOcean, absolwent lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Start-up TechOcean powstał w maju 2015 roku. Wówczas bogaci w doświadczenia i kontakty świeżo upieczeni inżynierowie z Politechniki Warszawskiej postanowili założyć firmę, która będzie zajmowała się robotyką podwodną. W  kooperacji z Instytutem Oceanologii PAN skonstruowali kamerę podwodną, która może pracować w bardzo trudnych warunkach nieprzerwanie przez rok. Ponadto, zbudowali system do mierzenia prądów morskich (stworzony na potrzeby High Performance Sailing), który był wykorzystany na zawodach w Rio de Janeiro przez norweską kadrę żeglarską, a także skonstruowali prototyp robota podwodnego klasy Mini ROV.

Zespół TechOcean składa się z ośmiu inżynierów z Politechniki Warszawskiej z wydziałów: Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, Transportu, Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Samochodów i Maszyn Roboczych.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW). Publikujemy tam teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

W roku akademickim 2015/2016 ukazało się 46 BIT-ów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie - tel. (22) 234 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl - w celu zgłaszania swoich badań.