Znak Politechniki Warszawskiej

Sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej zapyliła pierwsze rośliny

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej od kilku lat pracują nad automatycznym systemem do zapylania roślin. B-droid został przetestowany właśnie na uprawach truskawek i czosnku. Sztuczna pszczoła samodzielnie porusza się między grządkami, znajduje kwiaty i przenosi między nimi pyłek.

dr inż. Rafał Dalewski, pomysłodawca i kierownik projektu B-droid

źr. NCBR.gov.pl

Od kilku lat na całym świecie masowo wymierają pszczoły. Można winić za to: zanieczyszczenie środowiska, grzyby, wirusy czy pasożyty. Skutki takiej sytuacji mogą być poważniejsze niż wszystkim się wydaje. Szacuje się, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i aż ok. 90% roślin dziko rosnących wymaga zapylania,  a to właśnie pszczoły są głównymi owadami zapylającymi. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili stawić czoła wyzwaniu i zbudować substytut pszczoły.

– To nie jest sztuczna pszczoła – zastrzega dr inż. Rafał Dalewski, pomysłodawca i kierownik projektu. – Robimy automatyczny układ do zapylania roślin. To coś innego – tłumaczy naukowiec z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Pierwsze testy na roślinach są obiecujące: podczas prób udało się przenieść pyłek z kwiatu na kwiat, nie uszkadzając przy tym kwiatów. Aby ocenić pracę urządzenia trzeba będzie jeszcze zanalizować efektywność testów.

Więcej o urządzeniu do zapylania roślin w artykule z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>