Sztuczna krew pomoże ofiarom wypadków i czekającym na przeszczep

Czerwone krwinki w osoczu krwi

Członkowie grupy pracującej nad stworzeniem sztucznej krwi opisują ją jako mlecznobiałą zawiesinę bez zapachu i porównują do mleka. Prof. Tomasz Ciach żartuje, że na specjalne życzenie wyprodukują także błękitną. Pod jego kierunkiem na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej powstała syntetyczna krew. Zespół wciąż ją udoskonala i chce opatentować.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Wynalazek spełnia najważniejszą funkcję krwi – przenoszenie tlenu i dwutlenku węgla, a więc tę, za którą odpowiedzialne są erytrocyty. Naturalne krwinki mają ok. 7 mikrometrów średnicy, syntetyczne – 5.– Naturalne są spłaszczone, a nasze kuliste, dlatego muszą być mniejsze, żeby się przecisnąć przez cienkie naczynia włosowate – tłumaczy prof. Ciach.

Sztuczne krwinki także w innych aspektach różnią się od tych produkowanych przez organizm. Wiążą tlen fizycznie, a nie chemicznie, ale zdolność przenoszenia gazów mają nawet większą niż erytrocyty.

Do tego krew syntetyczna nie ma przyporządkowanej grupy, dzięki czemu jest uniwersalna i może być podana każdemu pacjentowi. Przygotowuje się ją w sterylnych warunkach, co oznacza, że nie trzeba poddawać jej kosztownym badaniom, m.in. na obecność wirusa HIV. Taka krew może być także – w odróżnieniu od tej naturalnej – bardzo długo przechowywana. – Z punktu widzenia chemii to martwa struktura, więc w jej przypadku nie zachodzą żadne procesy starzenia – wyjaśnia prof. Ciach. – Teoretycznie można by ją przechowywać wiecznie, ale decyzję w tej sprawie muszą podjąć odpowiednie urzędy. Kamil Kopeć, jeden z członków zespołu dodaje: – To produkt, który można liofilizować, czyli wysuszyć, przetrzymywać w lodówce, a przed podaniem zmieszać z jałową wodą.

Wynalazek naukowców z PW ma jeszcze jedną ważną zaletę – jego podanie nie narusza zasad tych religii, które są przeciwne przetaczaniu "zwykłej" krwi.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.