Student PW bierze udział w symulacji wyprawy na Marsa

Michał Kazaniecki, student automatyki i robotyki na Wydziale Mechatroniki PW podczas misji

Michał Kazaniecki, student automatyki i robotyki na Wydziale Mechatroniki PW podczas misji, fot. Michał Kazaniecki

Polacy w amerykańskim ośrodku badawczym

Misja EXO.17 rozpoczęła się 11 marca i potrwa do 26 marca 2017 roku. Misja ta jest jak dotąd pierwszą, całkowicie polską symulacją analogowych astronautów. Amerykański ośrodek badawczy Mars Desert Research Station w Utah na czas jej prowadzenia został oddany do dyspozycji interdyscyplinarnego zespołu z Warszawy. Jednym z członków zespołu jest Michał Kazaniecki, student automatyki i robotyki na Wydziale Mechatroniki PW. Nasz student jest członkiem Studenckiego Koła Astronautycznego, gdzie współtworzył łazika marsjańskiego Ares. Wielokrotnie brał udział w zawodach łazików (European Rover Challenge 2015 i 2016 i University Rover Challenge 2016). Podczas misji pełni rolę inżyniera pokładowego i jednocześnie operatora łazików Gaja i Ares.

- Udział w tego typu misji to świetna okazja do sprawdzenia siebie i swoich umiejętności - mówi Michał Kazaniecki. - Będąc odciętym od reszty świata, przy ograniczonych zasobach, trzeba wykorzystać inżynierskie podejście i rozwiązywać problemy skutecznie, nawet w niekonwencjonalny sposób.

Polacy testują sprzęt oraz przeprowadzą badania psychologiczne w bazie, fot. Michał Kazaniecki

Symulacja zakłada dwutygodniowy pobyt załogi w habitacie w warunkach zbliżonych od marsjańskich, przy dużym stopniu izolacji od świata zewnętrznego i zachowaniu realiów prawdziwej misji. Członkowie mogą opuszczać bazę w ramach krótkich spacerów wyłącznie w odpowiednich skafandrach. Badacze używają sprzętu analogicznego jak podczas prawdziwej wyprawy, wykonują analogiczne czynności i korzystają z odpowiednich procedur. Co ważne, pracują w terenie, którego krajobraz do złudzenia przypomina marsjański, niewiele różniący się także pod względem geologicznym.

Polacy podczas misji testują sprzęt i rozwiązania technologiczne z uwzględnieniem czynnika ludzkiego oraz przeprowadzą badania psychologiczne w bazie. Wszystko po to, by w trakcie testów wykryć usterki w sprzęcie i błędy w rozwiązaniach technologicznych oraz procedurach i poprawić je przed misją właściwą.

Misja jest realizowana we współpracy z Uniwersytetem SWPS i Fundacją EXORiON. Projekt honorowym patronatem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Postępy misji można śledzić na FB na stronie Mars Desert Research Station oraz wydarzeniu.

Teren, na którym pracuje polski zespół do złudzenia przypomina marsjański krajobraz, fot. Jędrzej Górski