Znak Politechniki Warszawskiej

Studenci PW twórcami elektronicznego asystenta lekarza

Konstrukcja robota została wydrukowana na drukarkach 3D i połączona z elementami z blachy, źródło: PAP

Konstrukcja robota została wydrukowana na drukarkach 3D i połączona z elementami z blachy, źródło: PAP

Zespół studentów z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydziału Architektury PW opracował wyjątkowy pojazd elektroniczny, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym i hospitalizowanym podniesienie jakości ich codziennego życia.

Arti (od Artificial Intelligence) to robot, którego konstrukcja została wydrukowana na drukarkach 3D. Układ jezdny stanowią dwa koła z nowoczesnymi, samodzielnie kalibrującymi się żyroskopami, dzięki czemu przemieszczanie się pojazdu jest możliwe bez udziału operatora. Priorytetem przy projektowaniu urządzenia było zapewnienie funkcjonalności medycznej podczas jego późniejszego użytkowania.

Początkowo zespół projektowy wskazał trzy różne strefy, w których Arti mógłby zostać wykorzystany tj. dom, szpital oraz centrum handlowe. Ostatecznie jednak studenci stwierdzili, że przestrzeń szpitalna będzie najlepszym miejscem gdzie robot mógłby zadebiutować. To właśnie w szpitalu wykonuje się najwięcej powtarzalnych czynności, a ludzie najbardziej potrzebują wsparcia. Pojazd miałby wspomagać pielęgniarki i lekarzy w wykonywaniu codziennych i prostych, jednak niezbędnych zabiegów. Konstrukcja Arti’ego, dzięki specjalnym rurkom umożliwi rozdysponowanie leków poszczególnym pacjentom, a dedykowany do tego celu system pozwoli na wykonanie podstawowej diagnostyki chorego jak pomiar tętna, temperatury i ciśnienia. Ponadto, zamontowane czujniki wykrywają możliwe awarie np. ulatnianie się gazu w pomieszczeniu. Docelowo robot ma również poprawiać jakość powietrza poprzez jego jonizację i dezynfekcję.

Założenia oraz forma projektu powstały, jako praca semestralna studentów studiów magisterskich Wydziału Architektury PW na specjalności Wnętrza i Wzornictwo Przemysłowe w Architekturze i Urbanistyce.