PW-Sat2 poleciał w komos!

Satelita naszych studentów czeka na start

3 grudnia, godz. 19.32 - to data, która zapisze się w politechnicznej historii. Tego właśnie dnia nastąpił start satelity zbudowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Rakieta wystartowała z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych.

Studenci pracowali nad PW-Satem2 przez niemal sześć lat. To czwarty polski satelita, a drugi zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Start rakiety z PW-Satem2 na pokładzie był kilkakrotnie przekładany. Pierwotnie miał się odbyć 19 listopada, potem 28 listopada i 2 grudnia. 3 grudnia PW-Sat2 szczęśliwie poleciał w kosmos!

O swoim projekcie studenci opowiadali podczas prezentacji przedstartowej, która odbyła się w Gmachu Głównym. Zobacz zdjęcia>>>

PW-Sat2 to satelita typu CubeSat. Ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10×10×22 cm. Jego misja potrwa 40 dni. W tym czasie wykona cztery eksperymenty. Najważniejszym będzie przetestowanie innowacyjnego żagla deorbitacyjnego. Zaprojektowane rozwiązanie ma zapobiec długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 15 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, ma skrócić ten czas do kilkunastu miesięcy.

Więcej o satelicie naszych studentów na poświęconej mu stronie internetowej